5 najważniejszych przeglądów przeciwpożarowych w budynku

0
304
5 najważniejszych przeglądów przeciwpożarowych w budynku

Nawet najlepsze i niezawodne systemy przeciwpożarowe wymagają regularnych przeglądów, aby zagwarantować maksymalny poziom ochrony. Każdy obiekt posiada systemy detekcji oraz przeciwdziałania, które zostały dostosowane do konkretnych potrzeb budynku na podstawie danych o m.in. potencjalnym źródle wybuchu ognia oraz ilości i rozmiarze stref pożarowych. Jakie czynności zapewniają bezpieczeństwo na najwyższym poziomie?

Kontrola systemów detekcji

W przypadku pojawienia się ognia czas reakcji decyduje o bezpieczeństwie mienia oraz zgromadzonych wewnątrz budynku ludzi. Ze względu na fakt, że na terenie obiektu znajdują się czujki różnego typu – odpowiedzialne za wykrywanie dymu, zwiększonej temperatury lub spalin – konieczne jest przeprowadzenie testów dopasowanych do konkretnych rodzajów urządzeń. Przegląd obejmuje nie tylko same detektory, ale również instalację przekazującą informacje o pożarze do centrali systemu oraz warunki panujące w pomieszczeniu. Zmiany w obrębie układu ogrzewania, ustawienie nawiewów wentylacji i rozmieszczenie maszyn wpływa na poprawne działanie systemu detekcji, dlatego regularne sprawdzanie jego działania jest tak istotne dla funkcjonowania całej instalacji.

Sprawdzenie systemów sygnalizacji

Wykrycie ognia musi pociągnąć za sobą reakcję ze strony centrali, co umożliwia przekazanie informacji o pożarze zarówno zgromadzonemu w budynku personelowi, jak i odpowiednim służbom. Szybkie zasygnalizowanie obecności pożaru jest niezbędne do przeprowadzenia sprawnej ewakuacji, a także uruchomienia systemów spryskiwania, otwarcia dróg wentylacyjnych oraz automatycznego otwarcia drzwi, umożliwiających szybkie opuszczenie budynku.

Przegląd drzwi przeciwpożarowych

Drzwi przeciwpożarowe w budynku mają za zadanie spowolnić rozprzestrzenianie się ognia, zapewniając tym samym więcej czasu na reakcję ze strony służb. Chociaż na pierwszy rzut oka drzwi tego typu mogą się niczym nie wyróżniać, zostały one pokryte specjalną powłoką lakierniczą, która zapewnia lepszą odporność na wysokie temperatury. Również zastosowane w nich uszczelki pęczniejące mają za zadanie utrudnić przemieszczenie się ognia pomiędzy korytarzami i pomieszczeniami.

Kontrola sprzętu gaśniczego

Każdy budynek użyteczności publicznej musi posiadać określoną ilość sprzętu gaśniczego, który może zostać wykorzystany do zwalczania pożaru. Aby zapewnić personelowi dostęp do sprawnych narzędzi, niezbędne jest regularne przeprowadzanie legalizacji oraz przeglądów technicznych, które sprawdzają poziom ciśnienia, stan uszczelek, swobodny dostęp do gaśnic oraz czytelność etykiety. Niekiedy urządzenia są zabierane z budynku w celu wykonania dokładniejszych testów, wymiany środka gaśniczego lub przeprowadzenia napraw.

Przegląd systemu oddymiania

Obecne w budynkach systemy oddymiania mają na celu – zgodnie z nazwą – odprowadzać spaliny w takich sposób, aby nie stwarzały one zagrożenia dla ewakuujących się ludzi oraz służb. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z systemem grawitacyjnym, czy mechanicznym, regularne sprawdzenie klap i okien – wraz z modułami napędowymi – przycisków oddymiania oraz funkcjonowania centrali stanowi jeden z najważniejszych przeglądów, jakie można przeprowadzić w budynku.

Warto przy tym nadmienić, że systemy detekcji, sygnalizacji oraz oddymiania współpracują ze sobą i uzupełniają się wzajemnie w celu zapewnienia maksymalnej ochrony. Z tego powodu podczas przeglądów należy również sprawdzić centralę, która zarządza wszystkimi procesami związanymi z bezpieczeństwem przeciwpożarowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj