Audytor energetyczny – Na czym polega przyszłościowy zawód?

0
73
Audytor energetyczny - Na czym polega przyszłościowy zawód?

Chcąc sprzedać dom lub mieszkanie konieczne jest świadectwo charakterystyki energetycznej. Aby otrzymać taki dokument, niezbędne jest wykonanie audytu energetycznego. Czym jest audyt i kto może go wykonać?

  1. Czym jest audyt energetyczny?
  2. Sporządzenie charakterystyki energetycznej budynków
  3. Audytor energetyczny kurs – Jak przygotować się do zawodu?

1. Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jest kompleksową analizą zużycia energii w danym budynku, choć może również dotyczyć procesów przemysłowych. Celem wykonywania audytów energetycznych jest zidentyfikowanie obszarów, które mogą wpłynąć na oszczędność energii. Na podstawie audytu energetycznego można zlokalizować źródła straty energii, jak również zaproponować działania, które w znaczący sposób wpłyną na zmniejszenie zużycia energii w budynku. Przykładem zaproponowanych zmian może być inwestycja w odnawialne źródła energii. Wprowadzenie ulepszeń, wynikających z audytu energetycznego przekładają się z kolei na obniżenie kosztów eksploatacji budynku, albo procesu przemysłowego.

Audyt energetyczny musi być wykonany przez uprawnioną do tego osobę. Żeby móc pełnić funkcję audytora energetycznego konieczny jest specjalny certyfikat. Taki dokument można otrzymać, odbywając wcześniej audytor energetyczny kurs.

2. Sporządzenie charakterystyki energetycznej budynków

Przeprowadzenie audytu energetycznego umożliwia wystawienie świadectwa charakterystyki energetycznej. Na takim dokumencie znajdą się następujące informacje:

  • o aktualnym stanie technicznym budynku, wraz z kosztami energii,
  • co trzeba zmienić lub zmodernizować, aby zmniejszyć koszty energii w budynku,
  • jakie rozwiązania zastosować,
  • jakie będą koszty modernizacji,
  • jakie będą efekty modernizacji,
  • jak sfinansować modernizację (środki własne, kredyt, pomoc finansowa od państwa).

3. Audytor energetyczny kurs – Jak przygotować się do zawodu?

Audytor energetyczny to zawód, określany przez wielu zawodem przyszłości. Praca audytora polega na zapoznaniu się z historią energetyczną danego obiektu. W tym celu zapoznaje się on z historią rachunków za energię, a także poznaje dane na temat konsumpcji energii, czy danych technicznych, dotyczących instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) oraz oświetlenia. Audytor energetyczny ma również możliwość wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej.

Do wykonywania zawodu konieczny jest kurs audytor energetyczny. Kurs dostępny pod linkiem https://kursy-zawodowe24.pl/kurs-audytow-energetycznych/ zakończony jest specjalnym certyfikatem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj