Dziś osoby po 50. roku życia to bardzo liczna i aktywna część społeczeństwa, która świetnie odnajduje się w nowoczesnym społeczeństwie. Długość życia z dekady na dekadę wzrasta, dzięki coraz lepszym warunkom życia i profilaktyce zdrowia. To właśnie regularna kontrola stanu zdrowia i wczesna interwencja medyczna, w przypadku wykrycia choroby, pozwala na skuteczne leczenie zarówno Pań, jak i Panów, którzy przekroczyli ten wiek. Warto wiedzieć co i kiedy badać, aby cieszyć się zdrowiem przez długie lata. Przyjrzyjmy się temu, na co powinni zwrócić uwagę mężczyźni i jakie badania po 50. roku życia warto wykonywać regularnie.
Podstawowe badania dla Panów po 50. roku życia
Wszelkie nieprawidłowości, choroby czy zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu, pozwolą wykryć badania krwi i moczu, które każdy mężczyzna po 50. roku życia, powinien wykonywać co najmniej raz w roku. Dla Panów w tym wieku, poza standardową morfologią ważne jest, aby wykonać także zestaw dodatkowych badań laboratoryjnych, takich jak kompleksowy lipodogram, poziom glukozy, fosforazę sterczową, kreatyninę, poziom mocznika i PSA. Zobacz więcej tutaj:https://mjrmedical.com/ – jaka diagnostyka może Ci się przydać.
Takie testy, uzupełnione o posiew moczu, dają obraz ogólnego stanu zdrowia mężczyzn i pozwalają wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu już na bardzo wczesnym etapie, nawet kiedy Panom nie dokuczają żadne dolegliwości. Szeroki zakres diagnostyki na podstawie takiego zastawu badań laboratoryjnych umożliwia sprawdzenie stanu układu krwionośnego, układu moczowego, a także zagrożeń w zakresie raka prostaty i cukrzycy, a więc wszystkich tych chorób, które najczęściej dotykają mężczyzn przekraczających 50. rok życia.
Ważna jest także diagnostyka specjalistyczna
Na szczególna uwagę, w tym okresie życia Panów, zasługuje także stan układu trawiennego, wydalniczego oraz nieprawidłowości w zachowaniu funkcji seksualnych. W przypadku tych ostatnich, niezwykle istotna jest samokontrola stanu jąder, która pozwala wykryć wszelkie niepokojące objawy już na początku choroby. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do do urologa, który pokieruje całym procesem diagnostyki i leczenia.
Raz na 10 lat mężczyźni powinni wykonać kolonoskopię, pozwalającą wykryć nieprawidłowości i wszelkie zmiany jelita grubego, a także co roku zgłosić się na badanie kału, w kierunku utajonej krwi. To niezwykle istotne, gdyż nowotwory jelita grubego występują obecnie coraz częściej, a ich wykrycie na wczesnym etapie pozwala na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia. Zagrożeniom w tym obszarze bardzo skutecznie zapobiega zdrowa dieta i aktywność fizyczna, umożliwiające zachowanie właściwego wskaźnika BMI Panów w tym okresie życia.
Dojrzali mężczyźni we współczesnym społeczeństwie stanowią niezwykłą wartość dodaną. Doświadczeni, aktywni zawodowo i niezależni, mają możliwość dzielenia się swoją wiedzą, aktywnie uczestnicząc we wszystkich sferach życia. Warto zatem zadbać o zdrowie i dobrą kondycję, które zapewnią komfort życia nie tylko w tym okresie, ale też w przyszłości. Profilaktyka to inwestycja, która zawsze się opłaca!