Badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn 40+ – dlaczego warto o nich pamiętać?

0
60

Duża część poważnych, zagrażających życiu chorób jest stosunkowo łatwo wyleczalna na początkowym etapie rozwoju. W ich wykryciu w odpowiednim momencie pomoże stosowanie profilaktyki, czyli regularne wykonywanie badań z puli podstawowych. Zobacz, które są zalecane po ukończeniu 40. roku życia.

Badania profilaktyczne dla kobiet i mężczyzn 40+

 • Dlaczego warto się badać?
 • Badania profilaktyczne dla kobiet 40+
 • Badania dla mężczyzn po 40 roku życia

Dlaczego warto się badać, czyli parę słów o profilaktyce

O niezwykłym znaczeniu diagnostyki laboratoryjnej słyszy się od dawna. Mimo wszystko wiele osób wciąż podchodzi do tego sceptycznie albo wręcz lekceważąco. Niestety, bardzo często kończy się to poważnymi skutkami.

Nawet jeśli czujesz się dobrze i nie widzisz żadnych zmian dotyczących funkcjonowania swojego organizmu na przestrzeni ostatnich miesięcy, nigdy nie masz pewności, jak dokładnie wygląda stan Twojego zdrowia. Wiele poważnych chorób sercowo-naczyniowych, immunologicznych czy nowotworowych rozwija się niemal bezobjawowo. Gdy pojawiają się pierwsze symptomy, choroba jest z kolei tak zaawansowana, że wymaga inwazyjnego działania i nie daje stuprocentowej gwarancji całkowitego wyleczenia.

Im szybciej zostaną zdiagnozowane choroby lub objawy mogące doprowadzić do nich w przyszłości, tym szybciej wdrożysz przeciwdziałające im działania. Wystarczy tylko wspomnieć, że duża część nowotworów jest całkowicie wyleczalna we wczesnym stadium i wysoce śmiertelna w późniejszym okresie. Analogicznie, odpowiednio wczesne rozpoznanie cukrzycy może oznaczać możliwość uniknięcia przyjmowania insuliny do końca życia.

Do podstawowych badań, które powinna wykonać każda osoba po 40. urodzinach, należą:

 • morfologia krwi, OB, glukoza – raz w roku,
 • badanie ogólne moczu – raz w roku,
 • poziom elektrolitów – raz w roku,
 • pomiar ciśnienia krwi – raz w roku,
 • próby wątrobowe – raz w roku,
 • EKG – co roku lub raz na trzy lata,
 • lipidogram – raz na dwa lata,
 • badanie wzroku – raz na dwa lata,
 • badanie słuchu – raz na trzy lata,
 • badanie stomatologiczne – raz na pół roku,
 • RTG klatki piersiowej – raz na dwa lata, a w przypadku palaczy raz na rok.

To, jakie badania profilaktyczne należy robić regularnie, zależy także od płci i indywidualnych uwarunkowań. Poniżej przedstawiamy te, które są zalecane kobietom i mężczyznom po ukończeniu 40. roku życia, które możesz wykonać we Wrocławiu https://www.dcg.wroclaw.pl/diagnostyka-laboratoryjna-wroclaw

Badania profilaktyczne dla kobiet 40+

W przypadku kobiet po 40. roku życia dużą rolę odgrywa profilaktyka nowotworowa dotycząca narządów płciowych i piersi. Absolutnym minimum jest samobadanie piersi, które powinno być wykonywane co najmniej raz w miesiącu. Co dwa lub trzy lata powinny mu towarzyszyć profesjonalne badania w tym samym kierunku – USG piersi i mammografia. Czynnikiem kwalifikującym do częstszego poddawania się tym badaniom jest historia nowotworu piersi w najbliższej rodzinie. Konieczne jest też zrobienie badania cytologicznego raz w roku.

W przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym (ok. 45+) występuje również podwyższone ryzyko wystąpienia osteoporozy. Z tego powodu zaleca się wykonywanie badań w tym kierunku, czyli przede wszystkim densytometrii – przynajmniej raz na trzy lata lub inaczej, zgodnie z zaleceniami lekarskimi. 

Badania dla mężczyzn po 40 roku życia

Z punktu widzenia mężczyzn po 40. roku życia najistotniejszą kwestię stanowi przeciwdziałanie nowotworowi prostaty i gruczołu krokowego. W tym celu warto regularnie wykonywać samobadanie jąder (przynajmniej raz na miesiąc), a także zgłosić się na profesjonalne badanie per rectum u urologa – raz na rok. We wczesnym wykryciu raka pomoże również badanie wskaźnika PSA (antygen gruczołu krokowego), które zaleca się robić co roku.

Mężczyźni również powinni stosować profilaktykę zapobiegającą wystąpieniu osteoporozy. W tym celu należy włączyć do pakietu podstawowych badań densytometrię przeprowadzaną raz na trzy lata. Niekiedy lekarz może zalecić zwiększenie częstotliwości wykonywania tego badania, np. po przebytych złamaniach albo przy współistniejących chorobach stawów i kości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here