Cechy i zastosowania torfów ogrodniczych

0
26

Utrzymanie ogrodu wymaga stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, a także korzystania z preparatów ułatwiających uprawianym roślinom wzrost oraz zabezpieczających je przed różnymi czynnikami zewnętrznymi. Wśród najważniejszych znajdą się przede wszystkim dopasowane do potrzeb nawozy, których dawkowanie pozwoli na zmniejszenie występujących w podłożu deficytów składników odżywczych.

Dlaczego stosowanie torfu może być potrzebne?

Każda roślina potrzebuje dostępu do wody, światła słonecznego oraz podstawowych mineralnych substancji odżywczych czerpanych z gleby, takich jak m.in. fosfor, potas, azot czy magnez, jak również składników zawierających choćby siarkę lub wapń. Jeżeli podłoże nie jest bogate w zasoby tego rodzaju, konieczne stanie się zastosowanie odpowiedniego nawożenia. Należy pamiętać, że rodzaj używanych środków powinien być ustalany na podstawie analizy gleby. Różne zestawy preparatów do zasilania podłoża można znaleźć w dobrej hurtowni nawozów. W Gdańsku ich sprzedażą zajmuje się firma Green and Joy. Wśród często stosowanych produktów szczególnie ważny okazuje się torf. Jest on znakomitym podłożem dla wielu gatunków roślin, ponieważ zmieszany z ziemią poprawia strukturę gleby, napowietrzając ją i rozluźniając, a zawarty w nim materiał organiczny będzie służył jako obfite źródło składników pokarmowych.

Czym jest torf i jakie są jego odmiany?

Torf ogrodniczy to podłoże, które powstało z substancji organicznej, która miała kontakt z wodą i z czasem przekształca się w skałę osadową. Występuje jako tzw. torf wysoki, niski oraz przejściowy. Torf wysoki to efekt niepełnego rozkładu szczątków roślinnych, które były przykryte wodą, która nie mogła swobodnie odpływać. Charakteryzuje się wysokim zakwaszeniem (pH na poziomie 3–4) i ma luźną strukturę. Jest oferowany jako kwaśny albo odkwaszony. Torf niski powstał tam, gdzie szczątki roślinne miały kontakt z przepływającą i dobrze napowietrzoną wodą o sporej zawartości związków organicznych. Ma on bardzo wysokie pH, wynoszące około 7,0. Torf przejściowy ma cechy łączące w sobie cechy torfu niskiego i wysokiego, będąc bogatym w substancje odżywcze, lecz zarazem kwaśnym. W Green and Joy – hurtowni ogrodniczej z Gdańska – można znaleźć wszystkie rodzaje torfu oraz szeroki wybór nawozów i środków ochrony roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here