Co sprawdzić przy kupnie używanej lawety?

0
591
Co sprawdzić przy kupnie używanej lawety?

Laweta dla wielu firm jest po prostu narzędziem pracy. Decyduje o jakości świadczonych usług oraz pomaga w budowaniu listy klientów zadowolonych ze świadczonych usług. Wybór lawety jako narzędzia pracy wymaga szczególnej uwagi i przyjrzenia się wielu detalom. W przygotowanym artykule skupimy się na omówieniu elementów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie używanej lawety.

Konstrukcja lawety

Lawety są powszechnie używane do transportu aut osobowych, motocykli oraz specjalistycznych maszyn. Wspólnym mianownikiem wszystkich wymienionych lawet powinna być konstrukcja dostosowana do przewożonego ładunku.

Przy zakupie używanej lawety należy bezwzględnie sprawdzić, czy została ona wykonana z wysokiej klasy stali, która zapewnia optymalne parametry wytrzymałościowe. Dodatkowo warto zweryfikować stan wszystkich spawów oraz ewentualne uszkodzenia o charakterze mechanicznym. W przypadku tego typu sprzętu powierzchowne zarysowania są normą i nie powinny wzbudzać powodów do niepokoju. Wszelkie pęknięcia, niezależnie od ich wielkości, powinny jednak wzbudzić czujność i zostać szczegółowo sprawdzone. Autolaweta, laweta kontenerowa lub plandekowa musi wytrzymać duże obciążenie i zachować swój pierwotny kształt. Stwierdzenie nienaturalnych wygięć to kolejny sygnał alarmowy dla kupującego.

Stałym elementem konstrukcyjnym lawety są aluminiowe rampy najazdowe. Podczas oględzin całej konstrukcji warto zwrócić uwagę na stan najazdów oraz ich kształt i profil. To decyduje o sprawnym i bezpiecznym załadunku samochodów. Należy pamiętać, że do przewozu pojazdów o niskim zawieszeniu potrzebne są specjalnie przygotowane najazdy. Warto zweryfikować to podczas oględzin. Zarówno konstrukcja, jak i rampy najazdowe powinny być odporne na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych (deszcz, wilgoć, duże wahania temperatury). Istotna jest także faktura powierzchni najazdów, która ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas załadunku i rozładunku. Newralgicznym elementem, który należy skontrolować, są zawiasy i łączenia na styku platformy oraz najazdów.  Ze względu na położenie muszą się one cechować dużą wytrzymałością. Jakiekolwiek uszkodzenia w tym obszarze są z użytkowego punktu widzenia bardzo niebezpieczne.

Ważnym elementem jest także oświetlenie lawety. Poszczególne punkty są narażone na uszkodzenie w trakcie załadunku lub manewrowania zestawem. Dlatego należy sprawdzić sprawność wszystkich elementów oświetlenia i ewentualne uszkodzenia mechaniczne.

Wyposażenie lawety

Kupując używaną lawetę, warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo oraz wygodę użytkowania. Warunkiem bezproblemowego transportu są solidne mocowania, które pozwalają unieruchomić przewożony samochód. W przypadku lawet z wyciągarką trzeba koniecznie zweryfikować jej sprawność. Jeśli laweta jest wyposażona w system zdalnego sterowania wyciągarką lub oświetleniem, należy dokładnie sprawdzić sprawność tych układów. Podobnie trzeba postępować w przypadku funkcji elektrycznego zamykania ramp najazdowych.

Wśród długiej listy elementów wyposażenia mogą znaleźć się także:

  • zawieszenie pneumatyczne,
  • rolki zwrotne,
  • obniżana podłoga,
  • kamery ułatwiające manewrowanie lawetą.

Każda funkcjonalność i element konstrukcyjny powinien zostać sprawdzony pod kątem prawidłowego działania.

Zakup używanej lawety to w każdym przypadku pewne ryzyko. Nie wszystkie mankamenty da się przecież wychwycić podczas oględzin. Dlatego zawsze warto rozważyć wybór fabrycznie nowej lawety. Właśnie takie ma w swojej ofercie firma Kegger, producent autotransporterów działający na rynku od 2009 roku i dostarczający swoje produkty do klientów z większości krajów europejskich. Każda nowa laweta jest objęta gwarancją, co daje pewność sprawnego działania wszystkich podzespołów i bezpiecznego użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj