Do wizyty u okulisty skłaniają nas najczęściej problemy ze wzrokiem. Ból i pieczenie, zlewające się litery w gazecie czy trudny do odczytania numer autobusu to powody, dla których poszukujemy profesjonalnej pomocy. Wady refrakcji zrzucamy na karb wieku, a łzawienie czy pieczenie oczu tłumaczymy zmęczeniem wzroku związanym z wieloma godzinami przed komputerem. Tymczasem bóle gałki ocznej, obrzęk spojówek, a także inne uciążliwe dolegliwości mogą mieć zupełnie niespodziewaną przyczynę, której upatrywać należy w problemach z rzęsami. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest trichiaza.
Rzęsy za sprawą kobiet uważane są za największą ozdobę oka. Tymczasem ich funkcja jest zupełnie inna i z kwestiami estetycznymi ma niewiele wspólnego. Ich najważniejszym zadaniem jest ochrona oka. Zarówno rzęsy, jak i brwi zbudowane są z drobnych włosków, które mają za zadanie zatrzymywanie zanieczyszczeń. Dzięki nim narząd wzroku chroniony jest przez cząstkami brudu, kurzu, wody i innych substancji. Niestety czasem zdarza się, że w budowie rzęs pojawiają się pewne nieprawidłowości, przez które nie tylko nie spełniają one swojej funkcji ochronnej, ale są także niebezpieczne dla oczu. W związku z tym wszelkie anomalia w budowie rzęs powinny być powodem do wizyty w poradni okulistycznej.
Wady rozwojowe rzęs
Wady rozwojowe rzęs o charakterze wrodzonym lub nabytym dotyczą najczęściej nieprawidłowości związanych z ich budową, liczbą i umiejscowieniem. Mogą być one dziedziczone lub też pojawiać się na skutek chorób, takich jak chociażby jaglica czy zespół Stevensa-Johnsona.
Do wad rozwojowych rzęs należą:
- trichiaza – trzeciorzędowość rzęs oraz ich nieprawidłowe ustawienie, anomalia powiek, w której rzęsy są źle skierowane i rosną do wewnątrz w kierunku oczu,
- distichia – dwurzędowość, w przebiegu której z jednej cebulki wyrastają dwie rzęsy,
- rzęsy ektopowe – rzęsy nieprawidłowo wyrastające z gruczołów Meiboma powieki i przebijające się przez spojówkę powiekową,
- trichomegalia – nienaturalnie długie rzęsy powodujące uginanie się powieki,
- madarosis – zmierzwienie rzęs powodujące ich przerzedzenie i wypadanie.
Jak leczyć trichiazę?
Nieprawidłowo rosnące rzęsy często są powodem silnego drażnienia oka. To z kolei może prowadzić do infekcji narządu wzroku, dlatego też ważne jest zastosowanie odpowiedniego postępowania leczniczego. Lekarz Piotr Jaworski z Centrum okulistyki Optomed wyjaśnia, w jaki sposób najlepiej leczyć trichiazę.
Trzeciorzędowość rzęs oraz ich nieprawidłowe ustawienie często są powodem silnego drażnienia oka. Dość często stosowaną praktyką jest wyrwanie nieprawidłowo rosnących rzęs. Choć przynosi to ulgę, jest ona jednak krótkotrwała. Najlepszą metodą na trwałe poradzenie sobie z trichiazą jest usunięcie nieprawidłowo rosnących rzęs za pomocą lasera, twierdzi nasz rozmówca.
Wady rozwojowe rzęs są schorzeniem dość rzadkim, jednak niezwykle uciążliwym. Nieprawidłowo rosnące rzęsy stale drażnią oko, w wyniku czego może dojść do licznych infekcji. W związku z tym w przypadku zauważenia nieprawidłowości związanych z rzęsami, najlepiej od razu udać się na wizytę do okulisty, który zastosuje najlepszą metodę leczenia.