Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

0
422
Czym jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków?

Smog to niebezpieczne zanieczyszczenie powietrza, które ma wpływ nie tylko na stan środowiska naturalnego, ale także na nasze zdrowie. Aby temu przeciwdziałać, powstają zarówno liczne dyrektywy unijne, jak i regulacje tworzone przez poszczególne państwa. Jedynym z narzędzi mającym na celu wsparcie walki ze smogiem jest Centralna Ewidencja Emisyjności budynków. Dowiedz się, na czym ona polega.

Jak twierdzi przedstawiciel sklepu 499.pl, wiele domów jest w dalszym ciągu ogrzewanych za pomocą pieców starego typu zwanych potocznie kopciuchami. Jako że jeszcze jakiś czas temu w wyborze pieca panowała całkowita dowolność, a same urządzenia nie wymagały żadnych certyfikatów świadczących o niskiej emisyjności, ich jakość pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym mają one duży wpływ na jakość powietrza i w dużym stopniu przyczyniają się do jego zanieczyszczenia. Aby walka ze smogiem była skuteczna, niezbędna jest informacja o sposobach, w jaki sposób ogrzewamy swoje domy.

W tym celu 1 lipca 2021 roku rusza Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to program mający na celu walkę ze smogiem. Obejmie on docelowo 5-6 mln budynków, w których moc urządzenia grzewczego przekracza 1 MW – będą to zarówno budynki mieszkalne, jak i lokale użyteczności publicznej. Od 1 lipca właściciele nieruchomości będą mieli obowiązek złożenia deklaracji dotyczącej sposobu ogrzewania. Będzie się to odbywało poprzez uzupełnienie elektronicznego formularza dostępnego w Internecie. W ewidencji znajdą się także informacje dotyczące otrzymanej pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego oraz termomodernizację budynku. Co więcej, ewidencja będzie również na bieżąco aktualizowana m.in. przez kominiarzy przeprowadzających przeglądy.

Czas na wypełnienie formularza to:

  • 12 miesięcy (do końca czerwca 2022 roku) dla właścicieli istniejących budynków,
  • 14 dni po uruchomieniu źródła ciepła dla właścicieli nowo powstałych obiektów.

Ewidencja będzie tworzona etapami, a cały projekt jest zaplanowany do 2023 r. Zgromadzone informacje posłużą samorządom do przygotowania lokalnych programów walki ze smogiem, których wynikiem będzie poprawa jakości powietrza. Celem programu jest wdrożenie działań mających na celu modernizację instalacji grzewczych – instalację tarczy antysmogowej lub też wymianę starych pieców na nowe kotły, które wpisują się w ideę ekologicznego ogrzewania.

Centralna Ewidencja Emisyjności budynków ma zatem na celu wsparcie walki ze smogiem i pomoc Polakom w wymianie starych pieców na urządzenia bezpieczne zarówno dla środowiska, jak i dla zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj