Czym jest inflacja i jak wpływa na nasze życie?

0
525
Czym jest inflacja i jak wpływa na nasze życie?

Kiedy ceny za wiele dóbr i usług pną się w górę, budzi to w pełni uzasadnione obawy u wielu osób. Czy to, że towary dostępne w sklepach drożeją o kilka albo nawet kilkadziesiąt procent oznacza, że doszło do inflacji? Wyjaśniamy, czym jest inflacja i w jaki sposób może wpłynąć na życie przeciętnego człowieka.

Czym jest inflacja?

Mówiąc najogólniej, mianem inflacji określa się spadek wartości pieniądza – gdy za określoną sumę pieniędzy można kupić zdecydowanie mniej towarów czy usług niż to miało miejsce jeszcze rok lub dwa lata temu. Pewne zmiany w cenach są jednak nieuchronne i nie oznaczają od razu inflacji. Telewizor stanieje, gdy pojawi się nowa technologia zapewniająca lepszą jakość obrazu, a warzywa będą droższe, gdy w danym roku pojawi się susza uniemożliwiająca zebranie obfitych plonów.

O inflacji można jednak mówić, gdy podwyżki cen są powszechne i dotykają nie tylko produktów sezonowych lub starszych technologicznie urządzeń wszelkiej maści. Jeśli zauważasz, że dokonując zbliżonych zakupów spożywczych od kilku lat, teraz płacisz kilkanaście procent więcej niż rok czy dwa lata temu – jest to inflacja.

Co może powodować wzrost cen?

Przyczyny inflacji mogą być naprawdę różne i dotyczyć polityki danego państwa, jego sytuacji gospodarczej, niezrównoważonego budżetu czy zwiększenia emisji pieniądza. Jednocześnie, dobrobyt wśród obywateli również może być faktorem powodującym nagły wzrost cen. Gdy masz dość pieniędzy, by pozwolić sobie na towary luksusowe, a uważasz siebie za osobę należącą do klasy średniej (czyli nie zarabiasz ani bardzo mało, ani bardzo dużo) – możesz mieć pewność, że prędzej czy później dojdzie do wzrostu cen. Zagregowany popyt na dobra i usługi sprawia, że osoby je sprzedające podnoszą ceny, chcąc maksymalizować zysk.

Zasadniczo jednak w większości przypadków inflacja jest powodowana przez wiele sprzężonych ze sobą czynników. Wzrost emisji pieniądza przy dobrej sytuacji gospodarczej państwa nie musi doprowadzić do inflacji, ale jednocześnie może się tak stać, gdy zaistnieją inne czynniki.

Jak inflacja wpływa na nasze życie?

Spadek wartości pieniądza sprawia, że możemy pozwolić sobie na znacznie mniej pomimo zarobków zbliżonych do tych, jakie osiągaliśmy rok czy dwa lata temu. Może to powodować frustrację oraz chęć poszukiwania dodatkowych form dochodów. Rozwiązaniem tymczasowym, umożliwiającym zakup niezbędnego nam dobra, są pożyczki online. Dzięki tego rodzaju świadczeniu finansowemu, możemy pozwolić sobie na kupno nowego sprzętu lub innych, niezbędnych przedmiotów czy usług, ponosząc stosunkowo niskie miesięczne koszty w porównaniu z ogólną wartością danego dobra lub usługi. Może to być także dobre rozwiązanie, by sfinansować wakacyjny wyjazd w kraju lub poza jego granicami.

Inflacja może mieć negatywny wpływ na życie człowieka, między innymi prowadząc do obniżenia jego standardu. Dlatego też nie dziwi fakt, że wiele osób z niepokojem obserwuje zmiany w cennikach usług oraz rosnące ceny produktów spożywczych czy innych dóbr materialnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here