Proteza zębowa jest coraz częściej wybieraną formą uzupełnienia ubytków zębowych. Proteza zapewnia efekt zdrowych zębów i ułatwia spożywanie pokarmu osobom cierpiącym m.in. na ubytki w tym zakresie. Słaba kondycja zębów wynika m.in. z prowadzonego trybu życia i niekorzystnej diety, co sprawia, że pacjenci szukają rozwiązań np .w postaci protezy zębowej. Mimo wielu korzyści proteza niesie również ze sobą większe ryzyko infekcji, może uwierać1 i sprawiać dyskomfort. Jak przyzwyczaić się do protezy zębowej? Co robić, aby ograniczyć stan zapalny jamy ustnej? Jak radzić sobie z obtarciami?
Proteza zębowa – dlaczego niesie ze sobą ryzyko powstawania ran?
Rany na dziąsłach spowodowane protezą wynikają m.in. z niedopasowania protezy, jej budowy oraz specyficznego mechanizmu działania. W trakcie żucia płyty protezy przejmują ciężar związany z siłą żucia, co jest stanem nienaturalnym i może powodować np. zwiększoną produkcję śliny czy nawet odruch wymiotny. W trakcie korzystania z protezy płyty protezy mogą również powodować obtarcia na śluzówce, co w dłuższej perspektywie skutkuje obecnością ran, a nawet krwawienia. Warto uważnie obserwować swoje reakcje na nowe uzupełnienie i w razie potrzeby wykonać korektę protezy lub zdecydować się na inny rodzaj protezy zębowej.1
Czas adaptacji do protezy – czym jest i co warto wiedzieć?
Każdy pacjent, przed podjęciem decyzji o noszeniu protezy, powinien zostać odpowiednio poinformowany przez lekarza. Przede wszystkim specjalista musi udzielić informacji na temat czasu adaptacji protezy, w którym mogą pojawiać się dolegliwości bólowe, obrzęk, uraz mechaniczny, a nawet zapalenie błon śluzowych jamy ustnej. Źródło problemu może tkwić w źle wykonanej protezie, dlatego zbyt długie utrzymywanie się takich objawów powinno być skonsultowane z lekarzem. Szczególnie, gdy pojawia się nadmierne przekrwienie lub ryzyko stanu zapalnego. Okres adaptacji jest niezwykle istotny w przypadku osób noszących protezy ruchome podparte.1
Czy rany od protezy powodują stan zapalny?
Uszkodzenia śluzówki w wyniku noszenia protezy nie tylko sprawiają dokuczliwy ból i dyskomfort, ale przede wszystkim grożą rozwojem różnych stanów zapalenia jamy ustnej, w tym zapalenia dziąseł. Jest to szczególnie groźne ze względu na fakt, iż zapalenie dziąseł w dalszej konsekwencji prowadzi do paradontozy – choroby, w wyniku której dochodzi do trwałej utraty zębów2. Obecność ran sprawia, że wnikanie drobnoustrojów z protezy i całej jamy ustnej do wnętrza organizmu jest bardzo proste.1 Dodatkowo warunki panujące w jamie ustnej sprzyjają gromadzeniu bakterii tworzących kamień nazębny, co dodatkowo pogarsza kondycję całej śluzówki.3
Jak leczyć rany od protezy na dziąśle?
W przypadku korzystania z protezy szczególnie istotna jest higiena jamy ustnej. Sama obecność uzupełnienia powoduje większą skłonność do gromadzenia się bakterii i utrudnia czyszczenie śluzówki, co wymaga szczególnej dbałości i dokładności1. Oprócz tego warto na bieżąco eliminować każde stany zapalne jamy ustnej wywołane protezą i sięgnąć po środki antyseptyczne oraz działające przeciwbakteryjnie. Pozwoli to uniknąć rozwoju poważniejszych dolegliwości. Z kolei na bolące dziąsła pod protezą warto stosować preparaty chlorheksydynowe – substancja ta działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Na miejscowy stan zapalny warto aplikować specjalistyczny żel z zawartością tego składnika, np. żel stomatologiczny Sachol. Lek, dostępny w aptece bez recepty, ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co przekłada się na właściwości przyspieszające gojenie się ran.
4
Bibliografia:
- Scheff B., Marcinkowska A., Rola edukacji pacjentów w zakresie higieny protez ruchomych – opis przypadków, Protetyka Stomatologiczna, 2018.
- Tomaszewska I., Recesje dziąsłowe, Medycyna Praktyczna, 2015, dostęp: 21.07.2022.
- Abranches J., Zeng L. i inni, Biology of Oral Streptococci, Microbiology Spectrum, 2018,6.
- Charakterystyka Produktu Leczniczego Żel stomatologiczny Sachol, dostęp: 28.09.2023.
Artykuł powstał przy współpracy z Bausch + Lomb
Sachol® żel stomatologiczny, 10 g, produkt leczniczy
SACHOL żel stomatologiczny to lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i miejscowo
odkażający do stosowania w jamie ustnej. Żel stosuje się w stanach zapalnych błony
śluzowej jamy ustnej, zapaleniach dziąseł czy chorobach przyzębia.
Substancje czynne: choliny salicylan (Cholini salicylas) i cetalkoniowy chlorek (Cetalkonii chloridum). 1g żelu zawiera: 87,1 mg choliny salicylanu (Cholini salicylas) i 0,1 mg cetalkoniowego chlorku (Cetalkonii chloridum).
Postać farmaceutyczna: Żel do stosowania w jamie ustnej i na dziąsła. Przezroczysta, bezbarwna, jednolita masa o zapachu olejku anyżowego.
Wskazania do stosowania: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej a także nadżerki i owrzodzenia jamy ustnej. Żel można stosować w zapaleniu dziąseł czy chorobach przyzębia.
Podmiot odpowiedzialny: Bausch + Lomb Ireland Limited, 3013 Lake Drive Citywest Business Campus, Dublin 24, D24PPT3 , Irlandia.