Czym się zajmuje weterynarz dermatolog i kiedy warto się do niego udać?

0
586

Wbrew pozorom u psów i kotów często występują problemy skórne spowodowane nie tylko zakażeniami bakteryjnymi czy grzybicznymi, lecz także chorobami przewlekłymi. Jeżeli zauważa się jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego pupila, nie warto zwlekać z wizytą u weterynarza. Najlepiej poszukać przychodni weterynaryjnej, która świadczy usługi dermatologiczne i będzie w stanie jednocześnie ocenić stan pacjenta oraz wykonać niezbędne badania.

Dermatologia to dział zajmujący się chorobami błon śluzowych, skóry i jej przydatków. Weterynarze, którzy specjalizują się w tej dziedzinie, posiadają wiedzę dotyczącą nie tylko diagnozowania i leczenia schorzeń skórnych, lecz także innych objawiających się np. zaburzeniami pigmentacji czy wyłysieniami u czworonogów. Co dokładnie należy do zadań weterynarza dermatologa?

Co diagnozuje dermatolog zwierzęcy?

Przede wszystkim badanie zwierząt pod kątem występowania bakteryjnych i grzybiczych infekcji skóry, łojotoku, alergii, chorób pazurów, wspomnianych zaburzeń pigmentacji oraz wyłysień zapalnych i niezapalnych, a także obecności pasożytów oraz leczenie tych problemów. Ponadto podczas konsultacji dermatologicznej specjalista ocenia ryzyko istnienia u czworonoga chorób związanych z zaburzeniem wydzielania hormonów, m.in. niedoczynności tarczycy oraz autoimmunologicznych wywołujących objawy skórne. Zdarza się, że choroby skóry spowodowane są przez schorzenia nerek, wątroby lub nowotwory, dlatego do pełnej diagnozy wymagane jest wykonanie specjalistycznych badań.

Warto również wiedzieć, że to weterynarz dermatolog odpowiada za leczenie chorób uszu u czworonogów.

Niepokojące objawy u czworonogów

Jakie niepokojące symptomy powinny nas skłonić do wizyty u weterynarza specjalizującego się w dermatologii? Najczęściej do przychodni zgłaszają się opiekunowie zwierząt, które nagle zaczynają się nadmiernie gryźć lub drapać. Czasami problem dotyczy wybranego obszaru, np. przednich łap a czasami wręcz całego ciała. Poza tym zawsze należy skontrolować niepokojące zmiany – nawet niewielkie guzki lub zgrubienia, które nie były widoczne do tej pory. Przyczyną umówienia się na wizytę może być również suchy, łuszczący się naskórek powodujący dyskomfort u zwierzęcia albo nieprzyjemny zapach skóry połączony ze zwiększoną utratą sierści.

weterynarz-02.JPG

Jaka przychodnia weterynaryjna świadczy usługi dermatologiczne? M.in. Levet: https://www.levet.pl

Badania stosowane w dermatologii weterynaryjnej

Wróćmy do wspomnianych wcześniej badań. Usługi weterynaryjne wykonywane w ramach wizyty u dermatologa zwierzęcego często obejmują przeprowadzenie badań diagnostycznych. Najczęściej jest to cytologia, która umożliwia ocenienie, jakie komórki tworzą zmianę skórną lub wysięk i co spowodowało powstanie tych zmian – zapalenie wywołane przez baterie albo grzyby czy np. nowotwór.

Oprócz tego w razie potrzeby wykonuje się biopsje, wycinki skóry i trepanobiopsje, czyli pobranie materiału do badania histopatologicznego, ale znacznie dokładniejszego niż cytologia wymagające znieczulenia oraz działania chirurga, zeskrobiny – pozyskanie materiału za pomocą tępego skalpela, które odbywa się bez ingerencji chirurgicznej oraz testy alergiczne umożliwiające ocenienie występowania alergii wziewnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj