Niemal wszystkim ludziom leczenie kanałowe zębów nie kojarzy się z niczym dobrym. Wielu jednak zapomina, że technika idzie do przodu, a więc zabieg ten wcale nie musi być poważny czy tym bardziej bolesny. Nie dość, że obecnie wykonuje się go ze znieczuleniem miejscowym, to jeszcze wielu dentystów stosuje nowoczesną metodę leczenia, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem. Na czym to polega?
Jakie są wskazania do podjęcia leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe jest wdrażane, kiedy dochodzi do ostrego zapalenia miazgi, co jest procesem nieodwracalnym. Konsekwencją są duże zmiany próchnicze, a czasami nawet złamanie zęba czy zbyt duże starcie jego korony. Kanały podczas takiego zabiegu są oczyszczane, poszerzane i wypełniane gutaperką.
– Leczenie kanałowe pod mikroskopem polecane jest w przypadku, gdy zmiany chorobowe są trudne, zaawansowane lub po prostu nietypowe – tłumaczy przedstawiciel nowoczesnej kliniki stomatologicznej ARTDENT.
Wykorzystanie mikroskopów w stomatologii
Leczenie kanałowe pod mikroskopem w przypadku samego zabiegu niewiele różni się od tradycyjnej metody – procedury są te same, po prostu zwiększa się precyzja. Mikroskop umożliwia wielokrotne powiększenie i naświetlenie pola poddawanego zabiegowi. Przy jego pomocy można poznać przebieg oraz kształt korzeni, a także wyróżnić ewentualne zawężenia czy perforację. Dodatkowo wszelkie zabiegi z użyciem mikroskopu wykonuje się z miejscowym znieczuleniem.
Mikroskop stomatologiczny wykorzystuje się głównie w przypadku:
- leczenia kanałowego (endodoncji),
- leczenia i profilaktyki chorób błony śluzowej oraz przyzębia,
- chirurgii stomatologicznej,
- leczenia próchnicy.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem – zalety i wady
Metoda leczenia kanałowego pod mikroskopem jest skuteczna, ale przede wszystkim w pełni bezpieczna. Używany do zabiegu sprzęt pozwala dentyście na precyzyjne zlokalizowanie poszczególnych kanałów zęba, dzięki czemu może je dokładnie wypełnić, a nie tak jak kiedyś: usunąć cały ząb. Takie rozwiązanie sprawia, że dentysta jest w stanie wykonywać pracę zdecydowanie szybciej. Ryzyko błędu również jest znikome. Jedyną wadą może być tutaj wysoka cena zabiegu. Wiąże się to z tym, że zakup mikroskopu jest drogą inwestycją.
Jeżeli nawet leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zdecydowanie droższe od tradycyjnego sposobu usuwania chorej miazgi, warto w nie zainwestować. Wszystko to po to, żeby leczenie było bardziej precyzyjne, a przede wszystkim łatwiejsze i bezpieczniejsze.