Ergonomia urządzania wnętrz

0
515
Ergonomia urządzania wnętrz

Dlaczego w niektórych pomieszczeniach milej spędza się czas niż w innych? Czy zdarza Ci się, że wchodząc do mieszkania znajomego, czujesz się niekomfortowo, ale nie wiesz dlaczego? Oprócz najprostszych odpowiedzi takich jak styl, w jakim urządzone jest mieszkanie i relacje między ludźmi w nim przebywającymi, istnieje jeszcze jeden czynnik. Jest to ergonomia wnętrza.

Czym jest ergonomia wnętrza?

Ergonomia w aranżacji wnętrza to po prostu takie rozplanowanie przestrzeni mieszkalnej, aby jak najlepiej spełniała ona potrzeby przebywających w nim osób. Najlepiej rozpatrywać ergonomię już przy etapie projektowania budynku, zwracając uwagę na funkcjonalne rozmieszczenie pomieszczeń, jednak nie zawsze mamy taką możliwość.
Niezależnie od tego, czy urządzamy całe mieszkanie, czy jedno pomieszczenie powinniśmy trzymać się kilku standardowych zasad.

Ergonomia w małym mieszkaniu

Najważniejszą zasadą jest rozdzielenie stref o różnym przeznaczeniu, czy to w obrębie całego mieszkania, czy też jednego pomieszczenia. Strefa do przyjmowania gości, kącik biurowy czy dla dzieci powinny być wyraźnie oddzielone od siebie. Łatwo taki zabieg można wykonać używając np. dwóch różnych dywanów, zmianą dekoracji na ścianie, montażem różnego oświetlenia lub po prostu ułożeniem mebli. W przypadku trudnych mieszkań, warto zwrócić się o pomoc do projektanta wnętrz, który potrafi wprowadzić harmonię i poprawić komfort życia nawet w najmniejszym mieszkanku.

Ergonomia w domu

Jeżeli sami urządzamy nasz dom, powinniśmy pamiętać o dwóch strefach, w jakich będziemy przebywać naprzemiennie. To strefa intymna i codzienna. Do strefy intymnej zaliczymy np. sypialnie, łazienkę i garderobę. To miejsca, w których oddajemy się relaksowi, możemy czasem nabałaganić lub po prostu pobyć sami. Strefa intymna powinna być oddzielona od strefy codziennej, tak byśmy mogli cieszyć się w niej komfortem i prywatnością, np. kiedy jeden z domowników przyjmuje gości. Dlatego pomieszczenia z tej strefy powinny być umieszczone blisko siebie i najlepiej w ‘’wydzielonej’’ części domu.

Z kolei strefa dzienna, to pomieszczenia takie jak salon, jadalnia, kuchnia i przedpokój. W strefie dziennej odbywa się codzienne funkcjonowanie naszej rodziny. Tutaj zajmujemy się pracą, obowiązkami, przechowywaniem różnych przedmiotów, wspólnym spędzaniem czasu i przyjmowaniem gości. Strefa dzienna powinna być urządzona praktycznie i wygodnie, zgodnie z zasadą – to czego używamy najczęściej, powinno być łatwo dostępne i logicznie rozmieszczone. Na przykład w kuchni, warto zastosować zasadę trójkąta kuchennego.

Zazwyczaj strefa dzienna zajmuje więcej miejsca niż strefa intymna, ale też często więcej się w niej dzieje. Jest to też strefa reprezentacyjna naszego domu, warto więc zadbać o jej stylowy i elegancki wystrój, ale przede wszystkim o własny komfort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here