Gdzie dozwolone jest montowanie rolet zewnętrznych?

0
288
Gdzie dozwolone jest montowanie rolet zewnętrznych?

Posiadanie balkonu powoli staje się standardem w nowoczesnym budownictwie. Ten typ przestrzeni to nie tylko miejsce do relaksu w trakcie słonecznych dni, ale również dodatkowy metraż mieszkania. Można go wykorzystać jako część wyznaczoną do wieszania prania lub pomieszczenie do przechowywania takich sprzętów jak np. rowery. Aby w pełni wykorzystać potencjał balkonu, dużo osób decyduje się na montaż osłon, jakimi są markizy albo rolety zewnętrzne. Wrocław i inne duże miasta to miejsca, w których znajdziesz wiele specjalistów zajmujących się montażem tego typu urządzeń. Jednak zanim udasz się do sklepu, sprawdź, czy możesz zainstalować osłonę zewnętrzną na Twoim balkonie.

Formalności związane z montażem osłon zewnętrznych

W każdym mieszkaniu można bez ograniczeń montować osłony, które będą umiejscowione wewnątrz pomieszczeń. Rolety, żaluzje lub zasłony na karniszach – do instalacji tych produktów nie potrzebujesz żadnych specjalnych pozwoleń od zewnętrznych organów.

Inaczej wygląda to w przypadku osłon zewnętrznych, takich jak rolety antywłamaniowe, markizy czy bardziej rozbudowane zadaszenia. Niestety prawo budowlane nie ma jednoznacznie spisanych przepisów w tej kwestii, a każda spółdzielnia mieszkaniowa podchodzi do tego tematu w inny sposób. Dlatego, najlepiej jeszcze przed zakupem osłon, zorientować się w zakresie przepisów o ingerencji w elewację obowiązujących w Twoim budynku.

W Prawie Budowlanym znajduje się zapis w art. 29 ust 2 pkt 15, który mówi o tym, że instalacja niektórych urządzeń w elewacji, nie musi być poprzedzona uzyskaniem odpowiednich zgód. W treści przepisu nie ma jednoznacznie wymienionych rolet zewnętrznych. Według niektórych ekspertów z branży budowlanej można je interpretować jako „produkty poniżej 3 m wysokości”. Do montażu tego typu osłon nie potrzeba żadnej dodatkowej zgody od wspólnoty mieszkaniowej.

W przypadku niektórych rolet zewnętrznych ich instalacja ingeruje w elewację budynku. Jeśli wiesz, że zakupione przez Ciebie osłony będą montowane w ścianie zewnętrznej, powinieneś zgłosić taką informację do spółdzielni. Dlaczego? Instalacja niektórych rolet zewnętrznych narusza elewację, która jest częścią wspólną danego budynku.

Na jakim etapie budowy najlepiej zamontować rolety zewnętrzne?

Niezwykle istotną kwestią jest czas montażu rolet zewnętrznych. Wrocław i inne większe miasta posiadają wiele placówek, które specjalizują się w instalacji tego typu osłon. Jeśli rozważasz zakup rolet zewnętrznych, warto skonsultować się ze specjalistami pracującymi w tej branży. Mają wieloletnie doświadczenie i dlatego bez problemu doradzą Ci najlepszy moment na montaż tego typu produktów.

Istnieje jednak ogólna zasada, że ze względów estetycznych, instalacja rolet zewnętrznych powinna odbyć się jeszcze przed wykonaniem ostatecznych prac związanych z elewacją. Jeśli zdecydujesz się na montaż na tym etapie, jest duża szansa, że skrzynka, w której znajduje się zwinięta roleta, nie będzie widoczna. Tego typu produkty są również wybierane z tego powodu, że nie ingerują w elewację budynku, dzięki czemu stają się bardziej opłacalne niż inne modele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj