Hale widowiskowo-sportowe to miejsca, w których odbywają się zarówno koncerty, jak i zawody siatkarskie, występy stand-uperów, mecze koszykarskie albo rozgrywki tenisa ziemnego. Niektóre z obiektów pełnią funkcję ujeżdżalni lub krytych lodowisk. Bez względu na to, jakie jest przeznaczenie hali, wymaga ona odpowiedniego oświetlenia zapewniającego komfortowe uczestnictwo w wydarzeniach nie tylko sportowcom i artystom, lecz także widzom. Co należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu systemu oświetlenia w hali widowiskowo-sportowej?
Hale widowiskowo-sportowe to budynki o zwartej formie konstrukcyjnej z wydzielonymi przestrzeniami o różnym przeznaczeniu. Najczęściej są to: przestrzeń sportowa, widowiskowa lub łącząca obie te funkcje, widownia, szatnie, pomieszczenia techniczne i socjalne, strefy dla sędziów itp. O tym, co dokładnie znajdzie się w środku, decydują inwestorzy. Ich potrzeby przekłada się na projekt, uwzględniając możliwości adaptacyjne hali – uprawianie różnych sportów i przekształcanie czasowo obiektu w strefę przeznaczoną na występy artystyczne – oraz rozbudowę w przyszłości. Wszystkie te aspekty mają wpływ także na wybór systemu oświetlenia. Innego oświetlenia wymaga hala widowiskowa, a innego np. boisko do siatkówki.
Jakie powinno być oświetlenie w hali widowiskowo-sportowej?
Hala widowiskowo-sportowa, która będzie wykorzystywana do różnych celów, musi mieć system oświetlenia uwzględniający potrzeby wszystkich uprawianych dyscyplin sportowych. Z jednej strony reflektory powinny gwarantować równomierne rozmieszczenie światła, z drugiej nie oślepiać osób korzystających z boisk. Przy tym ważne jest dodatkowo nie tylko właściwe rozmieszczenie punktów świetlnych – wszystkie elementy muszą zostać zamontowane w takich miejscach i na takiej wysokości, żeby nie znajdować się w zasięgu odbijanych piłek a jednocześnie nie przeszkadzać organizatorom imprez – lecz także ich odporność na uszkodzenia mechaniczne w razie przypadkowych uderzeń.
Zgodnie z przepisami hala sportowo-widowiskowa wykorzystywana do rozgrywek niskiego szczebla i treningów wymagających oświetlenia na poziomie podstawowym powinna mieścić się normie PN-EN 12193 klasy III, obiekt przeznaczony do rozgrywek średniego szczebla np. zawodów lokalnych – klasy II, zaś najwyższego szczebla np. zawodów krajowych – klasy I.
Budową hal stalowych widowiskowo-sportowych zajmuje się m.in. firma Commercecon: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-widowiskowo-sportowe/
Parametry oświetlenia w halach widowiskowo-sportowych
Jakie parametry są istotne przy projektowaniu oświetlenia w tego typu obiektach? Hala widowiskowo-sportowa powinna mieć właściwe: natężenie światła, równomierność oświetlenia oraz efektywność świetlną. Ten ostatni parametr opisuje ilość lumenów, które jest w stanie wytworzyć żarówka z jednego wata energii. Istotne są również temperatura barwowa – kolor światła, migotanie – niestabilność źródła światła, w efekcie którego ma się wrażenie stroboskopu, a także olśnienie – efekt oślepienia powstający w tym wypadku w wyniku odbicia źródła światła np. od tafli boiska.