Jak chronić krocze w sportach walki?

0
351
Jak chronić krocze w sportach walki?

Każdy zawodnik trenujący jeden ze sportów walki powinien pamiętać o odpowiednim stroju oraz dodatkowych elementach wyposażenia chroniących go przed urazami. Głowa, szczęka, dłonie i podbrzusze to części ciała, które w największym stopniu narażone są na możliwość odniesienia urazu w czasie ćwiczeń oraz sparingów z rywalami. Jak zapewnić właściwą ochronę kroczu trenując sporty walki? Podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Dlaczego należy dbać o ochronę krocza?

Zakup odpowiednich akcesoriów chroniących podbrzusze jest szczególnie ważny dla zawodników trenujących sporty walki oparte zarówno na uderzeniach rękoma, jak i nogami. Nawet przypadkowe kopnięcie w okolice krocza jest nie tylko bardzo bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia sportowca. Bardzo dobrze wiedzą o tym przede wszystkim mężczyźni, dla których takie uderzenie może zakończyć się poważną kontuzją jąder. Najniebezpieczniejsze są w tym przypadku urazy wewnętrzne, mogące doprowadzić do silnego krwotoku i niedotlenienia tkanek, co w konsekwencji może wiązać się z niepłodnością mężczyzny.

Jakie produkty do ochrony krocza są dostępne dla sportowców?

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów ochraniaczy na krocze. Najpopularniejszą wersją są suspensory w formie zakładanego pod spodenki pasa chroniącego części intymne zawodnika. Oprócz tradycyjnych suspensorów do ochrony męskiego krocza w sklepach dostępne są również wersje dla kobiet. Budowa anatomiczna obu płci jest różna, więc i poszczególne wersje ochraniaczy różnią się od siebie. Wszystko po to, aby można było dopasować je do indywidualnych potrzeb zarówno zawodniczek, jak i zawodników.

Jak zbudowany jest suspensor?

Materiałem wykorzystywanym do produkcji warstwy zewnętrznej suspensora jest skóra naturalna lub wysokiej jakości skóra syntetyczna, zapewniająca produktowi odpowiednią trwałość oraz odporność na uszkodzenia. Wewnątrz suspensor wypełniany jest specjalną piankową wyściółką o właściwościach amortyzujących i pochłaniających oddawane ciosy. Dla lepszego dopasowania do ciała zawodnika w pasie stosowane są materiały elastyczne. Poza modelami wkładanymi na rynku znaleźć można także suspensory zapinane na rzep.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Budowa suspensora do ochrony krocza sprawia, że amortyzuje on uderzenia oddawane w okolice podbrzusza i dzięki temu zapobiega ryzyku odniesienia poważnej kontuzji tej części ciała. Bardzo ważne jest, aby ochraniacz ten był odpowiednio dopasowany do budowy ciała zawodnika, co przekłada się bezpośrednio na komfort noszenia. Suspensor nie może być zbyt luźny, ponieważ w czasie treningów będzie się przemieszczał i zsuwał. Z drugiej jednak strony nie może być za ciasny, gdyż wtedy będzie krępował ruchy zawodnika.

W jakich sportach używa się ochraniaczy na krocze?

Ochraniacze na krocze w postaci suspensorów wykorzystywane są we wszystkich sportach walki, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu pomiędzy zawodnikami. Akcesoria te polecane są zarówno trenującym sporty oparte na uderzeniach (boks, kickboxing, taekwondo), jak i na chwytach (jiu-jitsu, judo, zapasy). Ze względu na możliwość odniesienia kontuzji krocza w odpowiedni suspensor powinien wyposażyć się również każdy zawodnik trenujący mieszane sztuki walki. To niezbędny element podnoszący bezpieczeństwo i komfort treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here