Jak dbać o lniane ubrania, by służyły jak najdłużej?

0
340
Jak dbać o lniane ubrania, by służyły jak najdłużej?

Lniane ubrania to doskonały wybór na lato: materiał ten zapewnia optymalną przewiewność i pozwala na zachowanie komfortu cieplnego. Aby odzież z lnu posłużyła nam jak najdłużej – warto o nią odpowiednio zadbać. W jaki sposób pielęgnować ubrania z lnu, by nie utraciły one swojego pierwotnego wyglądu?

Długa historia lnu

Len jest materiałem znanym ludzkości już od czasów starożytnych, kiedy to był powszechnie wykorzystywany przez Egipcjan do wytwarzania strojów. W średniowieczu zastosowanie lnu nieco się zmieniło – zauważono bowiem jego szczególne właściwości jeśli chodzi o utrzymywanie higieny i zaczęto wykorzystywać go do opatrywania ran.

Obecnie, lniane ubrania cieszą się dużą popularnością i są bardzo często wykorzystywane w okresie letnim. Zapewniają one bowiem nie tylko świetny wygląd, ale również optymalną przewiewność, tak istotną w najcieplejszej części roku.

Jak prać lniane ubrania?

Pranie lnianej odzieży należy przeprowadzać w sposób, który umożliwi zachowanie przez nie odpowiedniego wyglądu. Przed faktycznym umieszczeniem ubrań w pralce, warto dokładnie namoczyć lniane spódnice damskie i inne elementy garderoby w zimnej wodzie: to pozwoli zachować ich oryginalny kształt.

Do prania należy wykorzystać delikatny płyn, który nie uszkodzi struktury materiału. Dobrym wyborem mogą okazać się np. płyny dziecięce o łagodnym składzie. Dodatkowo – o ile jest to możliwe w danym modelu pralki – warto zrezygnować z wirowania, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia materiału. Jeżeli pralka posiada taką opcję, warto także zwiększyć ilość wody w pralce. Gdy chodzi o wybór programu do prania – także należy zdecydować się na jak najkrótszy tryb o niskiej temperaturze.

Suszenie lnianych ubrań – o czym należy pamiętać?

Po wypraniu, ubrania należy odpowiednio wysuszyć. Jeśli chodzi o odzież lnianą, nie powinno się suszyć jej w suszarce bębnowej: choć urządzenie to może stanowić duże ułatwienie podczas suszenia większości rodzajów odzieży, len może ulec uszkodzeniu podczas pracy suszarki.

Najlepszym rozwiązaniem jest rozwieszenie wciąż mocno wilgotnych ubrań na wieszakach: w ten sposób zachowają one swoją pierwotną formę i nie ulegną rozciągnięciu. Co istotne, by len dobrze sechł, konieczny jest przepływ powietrza: warto zatem unikać odwieszania odzieży do szafy – lepiej jest pozostawić ją w miejscu, w którym ubranie będzie wystawione np. na delikatny wiatr (należy jednak unikać suszenia lnu w pełnym słońcu!).

Prasowanie lnu – zasady

O ile pranie i suszenie lnu wymaga zachowania pewnych reguł, to już prasowanie jest bardzo proste. Warto pamiętać, że lniane spodnie damskie, a także inne elementy odzieży wykonane z tego materiału są dość trudne w prasowaniu, dlatego nie należy obawiać się używania wyższych temperatur. Warto także uzbroić się w cierpliwość: rozprostowanie niechcianych zagnieceń na lnie może zająć nieco czasu, jednak ostateczny efekt jest wart dodatkowego wysiłku.

Lniane spodnie damskie, a także inne elementy odzieży wykonane z tego materiału należy traktować zgodnie z powyższymi zasadami. Tylko w ten sposób możemy zapewnić sobie trwałość i świetny wygląd ubrań na dłużej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here