Jak dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej – o tym trzeba pamiętać

0
39

Niemal każdy ma świadomość, że dbałość o zdrowie zębów i jamy ustnej jest istotna. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że zaniedbania w zakresie jamy ustnej mają więcej konsekwencji niż tylko ból zęba. Co oznacza prawidłowa higiena jamy ustnej, czy wystarczy myć zęby dwa razy dziennie? Jak często należy wykonywać przegląd u stomatologa? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi na te pytania.

Jak dbać o zdrowie zębów i jamy ustnej?

  • Dowiedz się, dlaczego odpowiednia higiena jamy ustnej jest tak istotna
  • Poznaj zasady codziennej higieny zębów
  • Odkryj, jak często należy chodzić na wizyty kontrolne do dentysty
  • Przekonaj się, że higienizacja zębów jest istotna

Dlaczego odpowiednia higiena jamy ustnej jest tak ważna?

Ból zęba może być naprawdę nieprzyjemny, dlatego istotna jest profilaktyka. Chore zęby nie pozwalają na normalne funkcjonowanie – obniża się nastrój, traci się apetyt, nie sposób swobodnie pracować i funkcjonować. Dlatego tak istotna jest higiena jamy ustnej – choć nie odpowiada za 100% sukces, to ma zdecydowany wpływ na estetykę uśmiechu. Ubytki, przebarwienia oraz próchnica mogą nie tylko osłabić samopoczucie, ale i obniżyć pewność siebie.

Co więcej, zepsute zęby wpływają także na pozostałe organy. Zepsuty ząb powoduje stan zapalny, a bakterie mogą przedostać się z chorej tkanki do krwioobiegu. Nieleczone zęby skutkują często dolegliwościami ze strony układu krążenia, pokarmowego czy oddechowego. W niektórych przypadkach chore zęby mogą ograniczać możliwości leczenia innych schorzeń. Jak widać, zdrowa jama ustna to cel, do którego warto dążyć.

Codzienna higiena zębów – o czym trzeba pamiętać?

Codzienna higiena jamy ustnej to szereg rytuałów pozwalających na zachowanie zdrowych zębów. Pamiętaj każdego dnia, aby:

  • starannie szczotkować zęby zarówno rano, jak i wieczorem. W ten sposób usuniesz płytkę nazębną, która jest odpowiedzialna za choroby dziąseł i rozwój próchnicy. Jeśli masz taką możliwość, to szczotkuj zęby także po każdym posiłku. Nie ograniczaj się wyłącznie do zębów, ale i do języka oraz podniebienia, co pozwoli Ci pozbyć się skutecznie zanieczyszczeń,
  • sięgać po odpowiednią pastę do zębów, czyli taką, która jest dostosowana do Twoich potrzeb. Wybieraj pastę bez fluoru i siarczanów oraz laurosiarczanu sodu,
  • stosować płyny do płukania ust – to kolejny ważny element profilaktyki. Płyn może dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Lepszym rozwiązaniem okażą się płyny bez alkoholu – alkohol wysusza śluzówkę,
  • dokładnie czyścić język – biały nalot na języku jest siedliskiem bakterii. By dokładnie oczyścić język, warto sięgać po profesjonalny czyścik,
  • precyzyjnie oczyszczać przestrzenie zębowe – w tym celu przydatne okażą się nici dentystyczne, irygator dentystyczny lub szczoteczki międzyzębowe.

Wizyty kontrolne w centrum stomatologicznym – jak często chodzić do dentysty?

Regularne wizyty u stomatologa to kolejny aspekt dbania o stan zębów i zdrowie jamy ustnej. Sposobem na zdrowy uśmiech jest wykonywanie cyklicznych przeglądów stomatologicznych. Zalecane jest, by odwiedzać w tym celu stomatologa co sześć miesięcy. Taka częstotliwość pozwoli wykryć zmiany chorobowe w zębach już na wczesnym etapie rozwoju. Dzięki temu próchnica nie będzie się namnażać. Częste wizyty u stomatologa mogą kojarzyć się lepiej, bo zwykle są one bezbolesne i pozwalają uniknąć leczenia kanałowego.

Centrum stomatologiczne we Wrocławiu  Smiles Clinic https://smilesclinic.pl/ posiada szeroki zakres usług stomatologicznych od profesjonalnej higienizacji jamy ustnej, protetykę, enodoncję ortodoncję stomatologię zachowawczą, implantologię, a także leczenie chirurgicznie i specjalistyczną diagnostykę. To klinika z 25-letnim doświadczeniem w branży stomatologicznej zlokalizowana w pobliżu centrum miasta i z wygodnym parkingiem.

Nie tylko leczenie zębów – dlaczego higienizacja zębów jest tak istotna?

Kolejnym aspektem dbałości o zdrowie zębów i jamy ustnej jest higienizacja. Higienizacja to oczyszczenie zębów z:

  • osadu,
  • kamienia nazębnego,
  • przebarwień powierzchniowych.

W ramach higienizacji wykonuje się kilka różnych zabiegów. Można wyróżnić między innymi:

  • skaling, czyli usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego najczęściej dzięki ultradźwiękom,
  • piaskowanie to działanie powietrza, strumienia wody oraz piasku stomatologicznego, które pomagają likwidować osad nazębny, często też delikatnie rozjaśnia zęby,
  • fluoryzacja to pokrywanie powierzchni zębów preparatem z fluorem, który wzmacnia szkliwo i zwiększa odporność na działanie substancji takich jak kwasy.

Dbałość o zdrowie jamy ustnej to istotne zagadnienie i warto dbać o każdy jego aspekt. Umów się do stomatologa, by wykonać okresowy przegląd zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here