Jak dobrać farby do marmurkowania?

0
1667
Jak dobrać farby do marmurkowania?

Najprościej jest kupić zestaw mediów i akcesoriów do marmurkowania. Jednak można też samodzielnie przygotować potrzebne farby, kąpiel wodną i przybory. Technika zdobnicza, znana też pod nazwą ebru, jest niezwykle wdzięczna i pozwala tworzyć w prosty sposób papiery o wyjątkowych walorach estetycznych. Wyjaśniamy, jak dobrać odpowiednie farby do marmurkowania i jak je nakładać.

Z myślą o osobach, które jeszcze nie próbowały marmurkowania, zaczniemy od krótkiego przedstawienia tej niezwykłej, a przy tym prostej techniki.

Na czym polega marmurkowanie?

Marmurkowanie jest techniką malowania na wodzie. Obraz powstaje na powierzchni cieczy w niskim i szerokim naczyniu. Farbę można aplikować bezpośrednio z naczynia albo zakraplać pędzlem, drewnianymi szpatułkami czy pipetą. Najlepiej mieć te wszystkie narzędzia pod ręką. Należy też zaopatrzyć się w wykałaczki i zaostrzone patyczki lub różnej grubości druty. Przy ich użyciu można kształtować plamy farby rozlanej na wodzie. Gdy obraz uznamy za ukończony, należy na niego nałożyć delikatnie arkusz chłonnego papieru i po chwili zdjąć z wody. Po wysuszeniu powstaje papier dekoracyjny, którego możemy użyć do tworzenia zaproszeń, pakowania prezentów lub oprawić jako samodzielną pracę plastyczną.

Marmurkowanie narodziło się najprawdopodobniej w Chinach, a następnie zostało spopularyzowane w sąsiedniej Japonii. Największym uznaniem cieszyło się średniowiecznej Turcji, gdzie do dzisiaj technika marmurkowa jest poważana na równi z klasycznym malarstwem sztalugowym. Przypuszczalnie nazwa ebru została zaczerpnięta z języka perskiego, a dokładnie od słowa ebri, które oznacza chmurę, ale może być też wywiedziona od ab-ru, czyli powierzchni wody. Obecnie marmurkowanie figuruje na światowej liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Fascynację techniką ebru wyjaśnia specjalista z internetowego Sklepu Plastycznego 24– Popularność marmurkowania wynika przede wszystkim z niepowtarzalności obrazów. Nie da się dwukrotnie uzyskać tego samego efektu. Proces twórczy zbliża marmurkowanie do pouringu, a także do action painting. We wszystkich tych technikach znaczącą rolę odgrywa element przypadkowości: to malowanie spontaniczne, wykorzystujące naturalną rozlewność farb.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że do marmurkowania nie trzeba typowych malarskich umiejętności warsztatowych. Malowanie na wodzie dostępne jest dla każdego, w tym również dla małych dzieci.

Jakie farby nadają się do techniki ebru?

Najlepsze efekty dają specjalne farby do marmurkowania. Jednak do pierwszych prób zupełnie wystarczające będą farby akrylowe, np. farby akrylowe Loveart. Ważną zaletą akryli jest duża zawartość pigmentu i szybkość schnięcia: farba utrwala się w ciągu kilkunastu minut, a całkowicie wysycha po kilkudziesięciu. Jest wystarczająco gęsta, aby nie rozpływać się zbyt mocno po papierze. Jeżeli nie masz innej farby, to wykorzystaj zwykłe plakatówki. Jednak musisz liczyć się z tym, że nie uzyskasz tak intensywnych kolorów, jak w przypadku farb akrylowych.

Farbę do marmurkowania należy przygotować w większej ilości, każdy kolor w osobnym naczyniu. Można do tego celu wykorzystać jednorazowe kubeczki. Akryle wystarczy lekko rozcieńczyć wodą, aby dawały się łatwo wylewać z naczynia. Warto też dodać żółć wołową, która zapewnia farbie odpowiednią rozlewność i przyczepność na podłożach, które nie chłoną wody. Dzięki temu będzie można zdobić nie tylko papier, ale także inne materiały, np. przedmioty z drewna czy styropianu.

Kuweta z krochmalem

Niezbędnym medium przy marmurkowaniu jest odpowiednio zagęszczona woda. W klasycznej postaci w roztworze znajduje się guma tragakantowa, która zamienia wodę w lepką, galaretowatą ciecz. Na potrzeby amatorskiego wykonania wystarczy krochmal, czyli roztwór wodny mąki ziemniaczanej. Można go przygotować z kilku łyżek skrobi i 2-3 litrów wody. Najpierw należy rozrobić mąkę w niewielkiej ilości zimnej wody, a następnie zalewamy ją resztą gorącej, przegotowanej wody.

Lekko galaretowatą zawiesiną należy wypełnić płaską kuwetę. Powinna mieć ona wymiary papieru, który zamierzasz ozdobić. W przypadku malowania przedmiotów kuwetę należy zastąpić wiaderkiem – na tyle dużym, aby zmieścił się w nim cały przedmiot. Jeżeli chcemy pomalować np. kształtkę ze styroduru, to nabijamy ją na długą wykałaczkę, zanurzamy w cieczy. Przed wyjęciem zdobionego przedmiotu należy odsunąć znajdująca się na powierzchni cieczy farbę – w przeciwnym razie przylgnie ona do przedmiotu, gdy zaczniemy do wydobywać na powierzchnię.

Eksperymentowanie z techniką ebru jest bardzo satysfakcjonujące. Można ją polecić jako sposób na wykonanie bardzo oryginalnego papieru, który wykorzystamy w innych technikach rękodzielniczych. Marmurkowanie doskonale nadaje się też na warsztaty artystyczne dla najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj