Jak działa korytarz życia?

0
1348
Jak działa korytarz życia?

Ludzkie życie nie ma ceny, a nawet jedna sekunda w okolicznościach akcji ratowniczej może być zbyt kosztowna. Dlatego bardzo ważne jest umożliwienie służbom ratunkowym sprawnego przejazdu. Korytarz ratunkowy tworzy się w celu pozostawienia wolnego miejsca pojazdom uprzywilejowanym. Jest bardzo ważny w przypadku autostrad oraz ekspresówek ze względu na to, że nawet drobna kolizja może skutkować bardzo dużym korkiem. O czym powinno się pamiętać, robiąc przejazd?

Kwestie prawne

Korytarz ratunkowy uregulowany prawnie jest między innymi w Austrii, Niemczech, Czechach, Słowenii, Szwajcarii i w Polsce.

W naszym kraju pierwszy raz regulacja prawna , która dotyczy korytarza życia, pojawiła się w kodeksie drogowym w październiku 2019 roku.

Jak działa korytarz życia?

Warto wspomnieć, że każdy każda osoba kierująca pojazdem ma obowiązek stworzenie korytarza ratunkowego pojazdom uprzywilejowanym. Oznacza to, że osoba kierująca pojazdem ma obowiązek niezwłocznie usunąć samochód z drogi lub konieczności zatrzymać się.

W wypadku dużego ruchu kierowca poruszający się lewym pasem na jezdni z dwoma pasami ruchu jest zobowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu. Natomiast kierowca będący na prawym pasie ma obowiązek zjechać jak najbliżej prawej krawędzi pasa.

Uczestnik ruchu drogowego ma także możliwość zjechania na pobocze lub pas rozdzielający.

Osoba kierująca pojazdem ma możliwość powrotu do normalnej jazdy dopiero, gdy pojazd służb ratunkowych przejedzie. Za nieutworzenie korytarza życia w naszym kraju grozi mandat karny w wysokości dwustu złotych, a u naszych zachodnich sąsiadów nawet do trzech tysięcy euro.

Tworzenie korytarza życia efektywnie skraca dojazd pojazdów uprzywilejowanych do miejsca wypadku. Gdyby nie korytarz życia większe samochody, takie jak wozy strażackie nie miałyby możliwości szybszego dojazdu na miejsce wypadku, jadąc pasem awaryjnym. Korytarz życia może skrócić drogę nawet o sześć minut.

Przy współpracy z – https://asmo-solutions.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here