Drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie czy sadzie powinny być przycinane nie tylko po to, aby dobrze się prezentowały, ale również, aby lepiej owocowały. Ogrodnicy o małym stażu zwykle podchodzą do przycinania drzew z pewną obawą, jednak niesłusznie. Prawdą jest, że umiejętnie przycinane drzewka lepiej owocują i z czasem nie dziczeją. Jak zabrać się do przycinania tych roślin we własnym sadzie?
Kiedy należy przeprowadzać cięcie drzewek?
Zimowe cięcie należy rozpocząć, gdy kończą się już wielkie mrozy a drzewka nie wypuszczają jeszcze nowych liści, czyli w końcu lutego lub w marcu. Nie można obcinać drzewek, które mają już wykształcone pąki i zbliża się ich kwitnienie. Obcinanie najlepiej zacząć od jabłoni. Potem przychodzi czas na śliwy i grusze. W następnej kolejności obcina się brzoskwinie i morele. Natomiast wiśnie i czereśnie tnie się jesienią po zbiorach owoców.
Dwa rodzaje cięć
Są dwa rodzaje cięć drzewek owocowych. Tak o nich mówi właścicielka szkółki Gospodarstwo Rolne Karolina Wyrzykowska: – Jeśli chodzi o drzewka owocowe, to rozróżniamy ciecie formujące i prześwietlające. Pierwszy sposób stosujemy wobec drzewek młodych, żyjących mniej niż 4 lata. Natomiast cięcie prześwietlające stosuje się wobec starszych okazów.
Jeżeli drzewko posadzone jest jesienią, można mu skrócić przewodni pień. Grusze i jabłonie przycina się o około 40 centymetrów, natomiast wiśnie o około 30 centymetrów. Pędy boczne o długości od 70 do 80 centymetrów należy skracać o połowę. Jednocześnie można z wnętrza korony wycinać wszystkie cienkie pędy o długości do 10 centymetrów. Dzięki takim zabiegom korona staje się wrzecionowata.
Dlaczego warto prześwietlać koronę drzew owocowych?
Drzewka owocowe prześwietla się, aby słońce wpadało do wewnątrz korony. Promieniowanie słoneczne w pozytywny sposób wpływa na zabarwienie się owoców i na gromadzenie się w nich zdrowych substancji i cukrów. Dlatego najlepiej usunąć wszystkie konary, które krzyżują się i nakładają na siebie.
Z obcinaniem nie należy się spieszyć. Najlepiej robić to, gdy pogoda się już ustabilizuje. Zbyt wczesne rozpoczęcie czynności może skutkować przemarznięciem przyciętych końcówek.
Ścinanie czubków starych drzew
Niekiedy konieczne jest ścięcie wierzchołków wiekowych drzew. Jest to niezbędne w przypadku drzewek takich jak brzoskwinie, które z czasem maja tendencję do owocowania na czubku korony.
Narzędzia do przycinania
Wszelkie narzędzia do przycinania, takie jak piłki czy sekatory, powinny być dobrze naostrzone. Wtedy rana drzewa będzie się lepiej goić. Ostre krawędzie narzędzi można posmarować denaturatem.