Jak pielęgnować iglaki w ogrodzie?

0
17

Iglaki to prawdziwe ozdoby ogrodów, które swoim pięknym wyglądem przyciągają spojrzenia przez cały rok. Ich różnorodność, trwałość oraz zdolność do przetrwania ekstremalnych warunków sprawiają, że są idealnym wyborem dla polskiego klimatu. Dowiedz się, jak pielęgnować iglaki w ogrodzie, aby przez długi czas cieszyć się ich pięknem.

Wybór odpowiednich gatunków i odmian

Dobór odpowiednich iglaków do ogrodu jest kluczowy dla ich późniejszego rozwoju i zdrowia. Należy zwrócić uwagę na preferencje glebowe i świetlne poszczególnych gatunków, a także na ich tempo wzrostu oraz ostateczne rozmiary. Warto wybrać drzewa czy krzewy  o różnej barwie igieł i pokroju, aby uzyskać efektowną kompozycję. W polskich warunkach sprawdzą się m.in. tuje, świerki, sosny czy jodły. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie drzewa iglaste ozdobne są równie odporne na mróz czy choroby – warto zatem postawić na te rekomendowane przez specjalistów jako szczególnie wytrzymałe.

Nawożenie i podlewanie

Odpowiednie nawożenie i podlewanie iglaków mają kluczowe znaczenie dla ich wzrostu i zdrowia. Nawozy dla iglaków dostarczają im niezbędnych składników mineralnych, takich jak azot, potas czy fosfor, a także niewielkich ilości wapnia i magnezu. Należy stosować nawozy specjalistyczne, przeznaczone do tego rodzaju roślin, zgodnie z zaleceniami producenta. Podlewanie iglaków powinno być umiarkowane – wystarczy je przeprowadzać raz na kilka dni, utrzymując wilgotność gleby na umiarkowanym poziomie. Nadmierne podlewanie może bowiem prowadzić do rozwoju chorób grzybowych. Szeroki wybór drzew i krzewów iglastych oferuje szkółka drzew iglastych w województwie lubelskim.

Przycinanie i formowanie

Przycinanie iglaków jest konieczne zarówno dla ich zdrowia, jak i estetyki ogrodu. Poprzez cięcie można kontrolować rozmiar i kształt rośliny, a także usunąć uszkodzone lub zainfekowane części. Przycinanie należy przeprowadzać w odpowiedniej porze roku – zwykle jest to wczesna wiosna lub późne lato, gdy rośliny przestają intensywnie wzrastać. W przypadku niektórych gatunków, takich jak jodła czy żywotnik zachodni, można też przycinać młode pędy w czerwcu. Formowanie iglaków to sztuka sama w sobie – można tworzyć ciekawe kompozycje z wykorzystaniem różnych technik, takich jak cięcie ręczne czy przewiązywanie gałęzi. Szczególnie efektowne formy można uzyskać w przypadku tuj czy jałowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here