Jak położyć tapety na krzywych ścianach?

0
1294
Jak położyć tapety na krzywych ścianach?

Nakładanie tapet na ściany, które „nie trzymają” wymiarów, jest sporym wyzwaniem. Klasyczne ułożenie brytów na całej wysokości ściany, od listwy przypodłogowej do połączenia z sufitem, nie przyniesie dobrych efektów. Tapeta może dodatkowo podkreślić nierówne połączenie ściany z sufitem, krzywizny w narożnikach czy odchylenia ścian względem siebie. Dowiedz się, jak poradzić sobie z tapetowaniem krzywych ścian.\

Tapety ścienne wyglądają tym lepiej, im ściana jest równiejsza, im mniej odchyla się od pionu. Krzywe ściany to zmora mieszkań budowanych w czasach PRL-u. Pomysł, aby poradzić sobie z niedoskonałościami ściany przy użyciu tapety, jest bardzo kuszący. Tapetowanie, w porównaniu ze szpachlowaniem i malowaniem, jest pracą czystą i szybką. Atrakcyjne są też koszty robocizny.

Czy tapetą można wyrównać i naprostować ścianę?

Zdecydowanie najlepszym sposobem radzenia sobie z krzywymi ścianami jest ich wyprostowanie przed tapetowaniem. Jeżeli nie możesz tego zrobić, to pamiętaj, że tapety na ścianę nie naprawią błędów geometrii pomieszczenia – mogą je tylko optycznie zamaskować.

Nie należy też liczyć na to, że tapeta wyrówna szerokie pęknięcia i ubytki w tynku lub wybrzuszenia na jego powierzchni. Próba zakrycia mocno uszkodzonej powierzchni może zakończyć się porwaniem tapety w trakcie przyklejania, pozostawieniem bąbli powietrza i ujawnieniem na powierzchni tapety nieestetycznych wybrzuszeń. Nie można też ukryć przy użyciu tapety dużych odchyleń ścian od pionu. Te błędy będą szczególnie rażące, gdy użyjesz nieodpowiednich tapet – zarówno pod względem grubości, jak i wzoru. 

3 triki pomocne przy układaniu tapet na krzywych ścianach

O najważniejszej zasadzie radzenia sobie z krzywymi ścianami mówi specjalista reprezentujący sklep z tapetami Kraina Barw w Poznaniu: – Jeżeli w pomieszczeniu nie ma żadnej linii idealnie poziomej lub pionowej, to trzeba ją stworzyć przy użyciu tapety. W przypadku uciekającego od poziomu sufitu należy wyznaczyć poziomą linię na ścianie przy użyciu taśmy malarskiej. Odległość od sufitu zależy od kompozycji i skali nierówności: może to być kilka lub kilkanaście centymetrów. Będzie to linia bazowa, wyznaczająca granicę wysokości tapetowania. Opisany zabieg bardzo skutecznie poprawia geometrię pomieszczenia.

Bardziej ryzykownym, lecz wartym rozważenia trikiem doświadczonych fachowców jest poziome ułożenie brytów tapety, najlepiej ze wzorem drobnych, nieregularnych pasków. Poziome linie bardzo skutecznie maskują nawet kilkucentymetrowe różnice w wysokości ściany. Podobnie działają na zmysł wzroku tapety jednolite oraz pokryte wzorem tak drobnym, że nie podkreśla proporcji przestrzeni.

Trzecim praktycznym trikiem są panele z tapety. Zamiast tapetować całą ścianę, naklej kilka pionowych brytów tapety, a pozostałą powierzchnię ściany pomaluj na neutralny kolor. Ustawiając idealnie w pionie tapetę, zorganizujesz przestrzeń ściany. Oddalenie brytów od krzywych narożników i krawędzi sprawi, że przestaną tak bardzo rzucać się w oczy.

Tapetowanie krzywych ścian ma uzasadnienie wtedy, gdy wykańczane wnętrze zamierzasz użytkować przez krótki okres i nie chcesz zbyt wiele inwestować w remont. Jeżeli jednak zależy Ci na trwałym podniesieniu standardu, a jednym z priorytetów jest nienaganna estetyka, to optymalnym rozwiązaniem jest prostowanie ściany przy użyciu tynku czy płyt gipsowo-kartonowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here