Jak szybko wyleczyć katar u dziecka?

0
968
Jak szybko wyleczyć katar u dziecka?

Katar u malucha potrafi być szczególnie uciążliwy. Ze względu na nieco inną budowę układu oddechowego, dziecku może być trudno oddychać, a choroba szybko się rozwija. Dlatego też nie należy ignorować nawet lekkiego wysięku z nosa, który w krótkim czasie może przerodzić się na przykład w zapalenie ucha. Jak szybko wyleczyć katar?

Nawilżenie śluzówki

Podstawą, jeśli chodzi o poradzenie sobie z katarem, jest odpowiednie nawilżenie śluzówki nosa. To szereg czynności, które należy podjąć, by pozbyć się kataru. Wśród nich można wskazać inhalacje z soli fizjologicznej wykonywane z pomocą inhalatora, a także regularne używanie wody morskiej w celu nawilżenia wnętrza nosa. W przypadku obydwu preparatów, czynności można powtarzać nawet kilka razy dziennie, gdyż zarówno inhalacje, jak i nawilżanie śluzówki wodą morską, są w pełni bezpieczne.

Jeśli dziecko nie gorączkuje, a pogoda jest sprzyjająca, możecie również pokusić się o spędzenie czasu na zewnątrz. Świeże powietrze pomaga w oczyszczaniu się nosa i zatok, dzięki czemu maluchowi oddycha się znacznie lepiej.

Aromaterapia – tak czy nie?

Jak szybko wyleczyć katar za pomocą naturalnych metod? Wiele osób poleca również aromaterapię i rzeczywiście, odpowiednio stosowana przynosi wiele pozytywnych efektów dla dziecka. Dobrze dobrane olejki mogą pomóc w udrożnieniu zatkanego nosa, co znacznie ułatwi maluchowi oddychanie.

Olejki można wykorzystywać w kominku do aromaterapii, dodając kilka kropel do naczynia z gorącą wodą (w takiej sytuacji nawilżamy jednocześnie powietrze) lub wlewając preparat do nawilżacza. Należy przy tym pamiętać, że choć olejki wykazują pozytywne działanie u wielu osób, nie każdy może z nich korzystać. Dla części dzieci szczególnie wrażliwych na ich zapach, mogą okazać się po prostu zbyt mocne i zamiast pomóc – wzmogą dolegliwości.

Jak leczyć katar?

Jeśli chcesz szybko ulżyć dziecku, stosuj powyższe rady. Dodatkowo, możesz skorzystać również z doraźnych środków, które ułatwią maluchowi funkcjonowanie przed ustąpieniem kataru. Wśród nich wskazać można między innymi plastry lub krople, które stosuje się w nocy w okolicy buzi dziecka, by ułatwić mu oddychanie. Zasadniczo, produkty tego typu wiążą się bezpośrednio z aromaterapią i stanowią odpowiednio skomponowane mieszanki olejków eterycznych.

Gdy dziecku doskwiera szczególnie gęsty katar, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Bez niego, wydzielina nie będzie się wydostawać z nosa i może dojść do pogorszenia stanu zdrowia dziecka. Dlatego też kładź duży nacisk na spożywanie odpowiedniej ilości płynów, inhalacje oraz stosowanie wody morskiej. Gdy mimo to, wydzielina nie chce wypływać z nosa, zastosuj środek rozrzedzający. Tego typu preparaty dla dzieci przyjmują formę syropu. W sprzedaży znajduje się szeroka gama takich medykamentów.

Pamiętaj również, że najmłodsze dzieci często chorują – to część budowania odporności. Choć może wydawać się, że katar u malucha nigdy się nie kończy – w rzeczywistości prawdopodobnie doszło do nałożenia na siebie dwóch lub więcej infekcji. Cierpliwie stosuj powyższe porady – gdy dziecko się uodporni, będzie chorować znacznie rzadziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj