Jak usunąć gradówkę?

0
253
Jak usunąć gradówkę?

Wiele schorzeń okulistycznych niestety wymagają czasem przeprowadzenia zabiegu. Mowa tutaj na przykład o gradówce, czyli zgrubienia na powiece, po leczeniu jęczmienia. Powstaje na skutek przewlekłego stanu zapalnego gruczołu Meiboma. Gruczoły te odpowiadają za wydzielanie jednej ze składowych filmu łzowego. Czasami zdarza się tak, że powstaje stan zapalny gruczołu (jęczmień) i gdy leczenie nie zawsze przynosi skutek może z tego pojawić się gradówka, która nie rzadko wymaga usunięcia. Jak przebiega ten zabieg i czy jest bezpieczny?

Czy do leczenia gradówki zawsze niezbędna jest operacja? 

Operacja usunięcia gradówki również nie zawsze jest wymagana. Przeważnie początkowo podejmowana jest próba leczenia zachowawczego lekami miejscowymi.

Leczenie zachowawcze jęczmienia czy gradówki polega na stosowaniu leków miejscowych zawierających antybiotyk oraz lek przeciwzapalny oraz zaleca się również ciepłe okłady.

Jeśli to nie pomaga zaleca się wycięcie gradówki.

W jaki sposób usuwana jest gradówka? 

Przebieg zabiegu wyjaśnia specjalista okulista kliniki okulistycznej Pryzmat, który wyjaśnił:

– Jeśli stosowanie rozgrzewających okładów, masażu ani antybiotyków nie pomaga, to najczęściej zdarza się tak, że zalecamy przeprowadzenie zabiegu usunięcia gradówki. Procedura nie jest długa – trwa około 20 minut i nie należy się jej obawiać. W pierwszej kolejności stosujemy znieczulenie miejscowe, dzięki któremu pacjent nie czuje bólu. Jeśli natomiast chodzi o właściwy zabieg, to rozpoczynamy go od nacięcia powieki w miejscu zmiany. Kolejnym krokiem jest usunięcie zawartości gradówki, do czego wykorzystujemy specjalistyczne narzędzie. Następnie aplikujemy antybiotyk i zakładamy opatrunek, który należy pozostawić na kilka godzin. Po zakończonym zabiegu trzeba też zadbać o staranną higienę oka. Usuwanie gradówki nie jest skomplikowane, jednak wykonanie go należy powierzyć doświadczonym specjalistom oraz stosować się do zaleceń lekarza zarówno przed zabiegiem, jak i po jego zakończeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here