Jak wygląda endoskopia kapsułkowa i kiedy ją wykonać?

0
281

Zaawansowana technologia bardzo często stosowana jest w medycynie już na etapie diagnozy stanu pacjenta. Z tej przyczyny obecnie dużo łatwiej rozpoznać nawet najbardziej zaawansowane schorzenia trudno dostępnych układów, takich jak na przykład jelito cienkie. Do badań diagnostycznych wykorzystywanych podczas badania tego obszaru należy endoskopia kapsułkowa. Wrocław, jak każde duże miasto, umożliwia wykonanie jej pod okiem specjalisty, w doskonale wyposażonym gabinecie. W naszym poradniku zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego badania. Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.

Czym jest endoskopia kapsułkowa?

Endoskopia kapsułkowa to jedyne badanie, które umożliwia obejrzenie z bliska śluzówki jelita cienkiego i potwierdzenie rozpoznania chorób jelita cienkiego niewidocznych w badaniach takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa. Jest szczególnie przydatne, gdy u pacjenta występują zaburzenia wchłaniania lub podejrzewane jest krwawienie z przewodu pokarmowego, którego nie widać w gastroskopii lub kolonoskopii. Największym atutem badania jest jego mała inwazyjność i możliwość starannego obejrzenia śluzówki jelita cienkiego centymetr po centymetrze, bez konieczności poddawania pacjenta długotrwałej procedurze w znieczuleniu.

Przebieg endoskopii kapsułkowej

Jak już zostało wspomniane, do badania wykorzystywana jest niewielka kamera znajdująca się w kapsułce. Pacjent musi pozostać na czczo przez 24 h przed badaniem, następnie w gabinecie lekarskim połyka kapsułkę i popija ją niewielką ilością wody. Dzięki trwającej nieustannie pracy przewodu pokarmowego kapsułka jest przesuwana przez całą długość przewodu pokarmowego. Pas przymocowany do ciała na czas badania umożliwia rejestrację obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego – sygnał wysłany przez urządzenie zinterpretuje lekarz w trakcie wizyty. Rejestracja obrazu trwa 12 godzin i przez cały ten czas konieczne jest noszenie na sobie rekordera.

Wskazania i przeciwwskazania do przeprowadzenia badania

Z uwagi na jego przebieg, wiele osób prawdopodobnie wskazałoby endoskopię kapsułkową jako preferowaną formę tego badania. Na przeszkodzie może stać między innym jej koszt – wynosi on około 3500-4000 złotych i nie podlega refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Ponadto przeciwwskazaniami do tego rodzaju endoskopii są zaburzenia połykania i perystaltyki – uniemożliwiają one prawidłowy przebieg, zwężenie jelita (występuje tutaj duże ryzyko zablokowania się kapsułki z kamerą) oraz ciąża. Nie ma za to problemu, by kapsułkę z kamerą endoskopową przyjęli pacjenci z wszczepionymi urządzeniami kardiologicznymi czy pompą insulinową.

W jakich sytuacjach lekarz może zalecić skorzystanie z endoskopii kapsułkowej? Wymienia się tutaj głównie diagnostykę w przypadku takich objawów i schorzeń jak:

  • krwawienie z przewodu pokarmowego bez jasnej przyczyny;
  • niedokrwistość wywołana niedoborem żelaza;
  • podejrzenie stanu zapalnego jelita cienkiego, celiakii, polipów czy nowotworów.

Endoskopia kapsułkowa może również zostać zastosowana po badaniu radiologicznym, jeśli wskazało ono patologie wymagające dalszego badania. Dzięki rejestracji obrazu z wnętrza ciała lekarz będzie miał możliwość przyjrzeć się dokładnie zmianom.

Czy endoskopia kapsułkowa jest niebezpieczna?

Możliwym powikłaniem po badaniu z wykorzystaniem endoskopii kapsułkowej jest wymienione już uwięźnięcie urządzenia. Jednak jest to zdarzenie stosunkowo rzadko występujące, pojawia się bowiem u 0,75% badanych. Dla porównania w przypadku alternatywnej do kapsułki enteroskopii dolegliwości bólowe pojawiają się aż u 20% badanych.

Endoskopia kapsułkowa Wrocław – jak wybrać dobrego specjalistę?

Z uwagi na brak możliwości refundacji, to prywatne przychodnie i gabinety są miejscami, w których najczęściej wykonywana jest endoskopia kapsułkowa np. we Wrocławiu. Miasto to dysponuje bogatym zapleczem placówek prywatnej ochrony zdrowia, co ułatwia wybór najdogodniejszej pod kątem lokalizacji. Nie bez znaczenia jest także renoma miejsca i opinie o lekarzu, który będzie przeprowadzał badanie. Pozytywne recenzje oraz poświadczone doświadczenie w tym zakresie pozwolą zaufać wybranemu specjaliście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj