Proces dziedziczenia może przybierać różne formy, przez co wiele osób postrzega go jako bardzo skomplikowany. Ta różnorodność wynika głównie z tego, czy spadkobierca pozostawił testament, czy nie. W tym drugim przypadku dziedziczenie musi się odbywać zgodnie z zapisami Kodeksu Cywilnego. W celu ułatwienia czytelnikom zrozumienia tego procesu przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych informacji na temat tego, jak wygląda ustawowy schemat dziedziczenia spadku.
- Na czym polega proces otwarcia spadku?
- W jakich sytuacjach spadek przypada małżonkowi spadkodawcy?
- Schemat dziedziczenia spadku
- Przydatne informacje na temat spadków
Znajdziesz w nim informacje nie tylko na temat tego, kto, ale również, w jakiej kolejności może liczyć na dziedziczenie spadku. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że każda sprawa jest inna i czasami nawet w przypadku istnienia testamentu trzeba zastosować dziedziczenie ustawowe. Najlepiej więc w razie wątpliwości skontaktować się z prawnikiem, który specjalizuje się w tym zagadnieniu.
Na czym polega proces otwarcia spadku?
W prawie spadkowym istotnym momentem jest proces otwarcia spadku, który w praktyce rozpoczyna procedurę przekazania majątku spadkobiercom. Otwarcie spadku ma miejsce w momencie śmierci spadkodawcy. Ważne jest, aby jak najszybciej po otwarciu spadku odnaleźć testament (o ile oczywiście rodzina wie o jego istnieniu) i przedstawić go notariuszowi. Pozwoli to ustalić ostatnią wolę zmarłego i wyeliminuje ryzyko, że ktoś z rodziny uprawniony do spadku zostanie pominięty.
Jeżeli natomiast chodzi o to, gdzie najczęściej przechowuje się testamenty, warto sprawdzić takie miejsca jak bank, pobliskie kancelarie notarialne oraz starannie przeszukać dokumenty zmarłego.
W jakich sytuacjach spadek przypada małżonkowi spadkodawcy?
Zgodnie z polskim prawem spadkowym, które jest uregulowane w Kodeksie Cywilnym, istnieje kilka okoliczności, w których małżonek spadkodawcy jest uprawniony do dziedziczenia. Najważniejsze z nich to:
- brak istnienia testamentu – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w przypadku braku pozostawienia testamentu, dziedziczenie odbywa się zgodnie z przepisami. W takim przypadku małżonek automatycznie jest jednym z ustawowych spadkobierców.
- nieważny testament – to samo ma miejsce w sytuacji, w której testament został unieważniony.
Istotne jest również to, że zarówno małżonek, jak i dzieci spadkodawcy dzielą spadek. Część, jaka przypadnie małżonkowi, nie może być jednak mniejsza niż 25% całego spadku.
Schemat dziedziczenia spadku
Pierwsza grupa spadkobierców ustawowych to przede wszystkim małżonek i dzieci, przy czym ważny jest związek małżeński. Tylko osoba, która pozostaje w takim związku ze spadkodawcą w chwili jego śmierci, zyskuje prawo do dziedziczenia.
Druga grupa to między innymi osoby zaliczane do rodzeństwa spadkodawcy oraz rodzice. Jeżeli chodzi o dalszych spadkobierców ustawowych, takich jak dziadkowie spadkodawcy, ich zstępni oraz pasierbowie, to przechodzi się do niej dopiero wtedy, gdy brakuje wyżej wymienionych osób, które mogłyby dziedziczyć.
Przydatne informacje na temat spadków
Powyższa kolejność dziedziczenia może zostać zmieniona, jeżeli zmarła osoba pozostawiła po sobie testament. Warto również mieć świadomość, że prawie wszyscy spadkobiercy mogą skorzystać z przysługującego im prawa do odrzucenia spadku. Możliwości tej nie mają jedynie gminy oraz Skarb Państwa, które są spadkobiercami ustawowymi w ostatniej kolejności.
Szczegółowe informacje na temat tego, jak wygląda proces otwarcia spadku, udział spadkowy oraz kiedy spadek przypada skarbowi państwa, a kiedy spadek przypada dziadkom spadkodawcy, można znaleźć w artykule omawiającym schemat dziedziczenia spadku. Warto zapoznać się z nim już teraz, bo nigdy nie wiadomo, kiedy taka wiedza może okazać się potrzebna.