Jak zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu

0
139
Jak zabezpieczyć się przed wyciekiem gazu

Wypadki spowodowane wyciekiem gazu często są tragiczne w skutkach. Ulatniająca się substancja potrzebuje bowiem niewielkiego zapłonu, aby doprowadzić do potężnego wybuchu. Jak temu zapobiec i czy można rozpoznać ulatniający się gaz? Sprawdź i zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Kiedy dochodzi do wycieku gazu?

Instalacja gazowa to popularny sposób na ogrzewanie budynku, który jest niezwykle komfortowy, a przy tym ekonomiczny. Wiele osób korzysta również z butli gazowych, stanowiących wydajne źródło energii (zasilają m.in. kuchenki w domach bez instalacji gazowej). Decydując się na takie rozwiązania, należy jednak mieć świadomość, jak ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności. Dlaczego? Ulatniający się gaz jest substancją łatwopalną, która może doprowadzić do potężnej eksplozji, stanowi więc bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

Zapłon gazu następuje w różnym czasie, w zależności od rodzaju substancji, np. w przypadku gazu ziemnego wystarczy, że jego stężenie w powietrzu wyniesie 5-15 proc. Do wybuchu doprowadzi wówczas nawet niewielka iskra, spowodowana np. zapaleniem światła.

Przyczyny ulatniającego się gazu

Podstawowe przyczyny wycieków gazu to nieszczelność instalacji lub usterki urządzeń gazowych. Jakie dokładnie mogą być przyczyny rozszczelnienia?

 

  • osiadanie budynku,
  • trzęsienie ziemi,
  • korozja rur (dotyczy głównie starych budynków, w których umieszczono stalowe rury),
  • nieprawidłowy montaż urządzeń gazowych,
  • próby samodzielnej naprawy lub konserwacji instalacji.

 

Potencjalnie niebezpieczne usterki mogą pojawiać się z upływem czasu. Dlatego zawsze należy zachować czujność i regularnie kontrolować stan instalacji oraz urządzeń gazowych.

Zasady bezpiecznego użytkowania butli gazowych

Butle gazowe są napełniane w autoryzowanych rozlewniach, co ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa jego odbiorcom. Niedozwolone jest z kolei ładowanie butli bezpośrednio z dystrybutorów na stacji paliw (może to doprowadzić do wybuchu spowodowanego niekorzystnymi proporcjami składników gazu). Jakie jeszcze zasady warto zapamiętać?

 

  • kupuj butle wyłącznie w legalnych źródłach,
  • sprawdzaj, czy na butli znajduje się instrukcja oraz informacja o firmie, która ją napełniała,
  • przynajmniej raz w roku skontroluj stan urządzenia, do którego podłączasz butlę,
  • nie umieszczaj butli w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń powodujących iskrzenie,
  • nie ustawiaj butli w pobliżu źródeł ciepła, w miejscach nasłonecznionych lub w pomieszczeniach, w których temperatura wynosi więcej niż 35⁰C,

 

Butla gazowa powinna być zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Zadbaj też o to, aby pomieszczenie, w którym stoi, posiadało sprawną wentylację.

Instalacja gazowa – o czym należy pamiętać?

W przypadku budynków z instalacją gazową okresowe kontrole muszą być przeprowadzane raz do roku. Obowiązek ich wykonywania został usankcjonowany prawnie w Ustawie o Prawie Budowlanym z 1994 r. Co powinien obejmować taki przegląd? Najważniejsze czynności to:

 

  • sprawdzenie szczelności instalacji,
  • kontrola stanu technicznego poszczególnych urządzeń,
  • wymiana wadliwych elementów,
  • zbadanie, czy nie były przeprowadzane samowolne zmiany.

 

Kontrolę może wykonać wyłącznie osoba posiadająca do tego uprawnienia (tzw. gazowe G3D lub D3). Warto też wiedzieć, że w przypadku dużych obiektów, o powierzchni przekraczającej 2000 m², niezbędne jest wykonywanie przeglądu dwa razy w roku.

Detektor – skuteczna ochrona przed niebezpieczeństwem

Czy jeśli instalacja gazowa jest szczelna i działa prawidłowo, nie trzeba obawiać się wycieku? Problemem może być fakt, że gaz jest bezwonny, co utrudnia wyczucie jego zapachu. Zawsze istnieje również ryzyko, że do awarii (a w konsekwencji ulatniania się gazu) dojdzie mimo wykonywanych regularnie przeglądów. Nie znaczy to wcale, że należy zrezygnować z instalacji gazowej: wystarczy zamontować dektor gazu, który wykryje ulatniającą się substancję.

 

Czujnik monitoruje pomieszczenie pod kątem obecności gazu, a w przypadku jego wykrycia włącza sygnalizację optyczną i akustyczną. Oczywiście, jeśli chcesz, aby urządzenie było odpowiednio czułe oraz zapewniało realną ochronę, najlepiej zaopatrzyć się w nie w sprawdzonym miejscu. Dobrym przykładem jest sklep Czujniki.Co, który specjalizuje się w sprzedaży wysokiej klasy detektorów. Znajdziesz tu profesjonalne czujniki chroniące przed gazem, dymem i tlenkiem węgla. Skorzystaj z fachowego doradztwa oraz wybierz rozwiązanie najlepsze dla swojego domu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj