Skarpa to spadzisty wał ziemi, który musi zostać odpowiednio zabezpieczony – tak, aby jego warstwa nie zsypywała się w dół podłoża. W warunkach ogrodowych skarpy są zdecydowanie skromniejsze, niż te które można zauważyć w sąsiedztwie autostrad, przewyższeń terenu i innych elementów krajobrazu zewnętrznego. Wyprofilowane skarpy służą w ogrodzie za wyjątkowo estetyczny fragment zieleni. Są ważnym składnikiem przestrzeni, stanowiąc masę ziemi, na której rosną wszelkiego rodzaju sadzonki. Niekiedy niestety skarpa ogrodowa może być problematyczna w utrzymaniu. Wskazujemy, w jaki sposób zapewnić jej dostateczną ochronę.
Jakie ryzyko powoduje niezabezpieczona skarpa?
W przypadku silnych podmuchów wiatru lub solidnych opadów deszczu, skarpa może po prostu nie wytrzymać natężenia sił działających na jej powierzchnię. Jeśli nie ma zabezpieczenia, to po prostu zapadnie się wraz z tym, co znajduje się na jej czubie. Taka sytuacja jest niebezpieczna dla wszystkich konstrukcji znajdujących się u jej podstawie. W skrajnych przypadkach opadająca skarpa może wyrządzić realne szkody zwierzętom, a w szczególności roślinom. Warto zatem zaplanować i zrealizować prace, które będą miały na celu zabezpieczenie skarpy – bez względu na to, jakiej długości i wielkości ona jest. Sposób zabezpieczania nasypu będzie zależny od wielu czynników, m.in. kierunku położenia skarpy czy jej nachylenia pod względem podłoża. Duże znaczenie ma także charakterystyka gleby: czy dominują w niej piaski, czy też grunt posiada bardziej zbite właściwości.
Jak powinna wyglądać ochrona skarpy?
Warto, aby zadziałać na skarpę jeszcze zanim rozpoczną się pierwsze procesy erozyjne gleby. Jeśli nie wykonamy prac zawczasu, ziemia zacznie pękać, przesiąkać wodą i urywać się cząstka po cząstce. Zbocze należy okryć materiałem ochronnym, aby tymczasowo zabezpieczyć tę przestrzeń. Mata ochronna sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy skarpa jest niewielkich rozmiarów, a samo rozwiązanie ma charakter tymczasowy. Skarpę możemy znacznie solidnie zabezpieczyć stosując do tego celu beton towarowy lub mieszankę kamieni. Dużą renomą mogą pochwalić się także wszelkiego rodzaju formy ekologiczne, które po latach wnikają w ziemię i się w niej rozkładają. Do zabezpieczania skarp wykorzystuje się materiały takie jak:
- siatki syntetyczne,
- maty słomiane,
- struktury do mulczowania,
- podstawy betonowe,
- organiczne stabilizatory,
- murki oporowe,
- i inne elementy ochronne.
Pokrycie zabezpieczające skarp ogrodowych
Rośliny zabezpieczają skarpę całkiem dobrze, jednakże w przypadku ich zasadzenia pojawia się problem z utrzymaniem stanu zieleni. Skarpa jest niewygodna w koszeniu i pielęgnacji ze względu na utrudniony dostęp ogrodnika do jej powierzchni. Skarpę można zabezpieczyć także kratami betonowymi, które będą posiadały w otworach wystarczająco mocno zakorzenione rośliny, które podtrzymają całą konstrukcję. Wiele zależy zatem od stopnia pochylenia skarpy, dostępu do jej struktury czy ogólnego krajobrazu w najbliższej przestrzeni.