Jak znaleźć dobrego dietetyka?

0
548
Jak znaleźć dobrego dietetyka?

Ponad połowa dorosłych Polaków zmaga się z nadprogramowymi kilogramami. Również polskie dzieci i nastolatki są w niechlubnej czołówce rankingów nadwagi i otyłości. Nie powinno więc dziwić, że dietetyk stał się w ostatnich latach bardzo rozpoznawalnym zawodem, a zapotrzebowanie na usługi dietetyczne stale rośnie. Powstaje jednak pytanie – jak znaleźć dobrego dietetyka, aby nie stracić czasu i pieniędzy?

Odpowiednie wykształcenie

W polskim prawie nie ma oddzielnego dokumentu prawnego regulującego zawód dietetyka – istniejące rozporządzenia jedynie częściowo regulują warunki wykonywania tej profesji. Z tego względu dietetykiem może się dziś nazywać właściwie każdy: zarówno prawdziwy specjalista w dziedzinie odżywiania, jak i osoba, która nie ma ani odpowiedniego wykształcenia, ani wiedzy. Szukając dobrego dietetyka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na posiadane kwalifikacje. Najlepiej, aby osoba, z której usług chcemy skorzystać, mogła pochwalić się dyplomem ukończenia studiów na kierunku dietetyka lub żywienie człowieka. Poza tym powinna posiadać certyfikaty, które potwierdzają, że uczestniczy w szkoleniach, regularnie poszerzając swoją wiedzę. Warto również poszperać w Internecie i zapoznać się z opiniami jej dotychczasowych pacjentów.

Ewolucja zamiast rewolucji

Osoby borykające się z nadprogramowymi kilogramami doświadczają spontanicznych zrywów, podczas których poprzysięgają sobie, że od teraz będą jeść tylko zdrowe posiłki. Wprowadzają jednak tak dużo zakazów i nakazów, że szybko tracą motywację i porzucają plany zmiany swojego sposobu odżywiania.

Dobry dietetyk zdaje sobie sprawę, że osoba, która spożywa dużo niezdrowych produktów, nie jest w stanie zmienić swojej diety o 180 stopni w mgnieniu oka. Wprowadza więc niewielkie, ale systematyczne zmiany w jadłospisie pacjenta, które w dłuższej perspektywie prowadzą do znacznej poprawy sposobu odżywiania – tłumaczy ekspert z portalu Poprawianie Odżywiania. Zmiana diety powinna prowadzić do zmiany zachowań i stylu życia na stałe, a nie jedynie na krótki czas. Musi być więc właściwie zaplanowana i wcielona w życie.

Gdzie znaleźć dobrego dietetyka?

Obecnie na gabinet dietetyczny można trafić właściwie w każdym mieście. Jednocześnie coraz większą popularnością cieszą się usługi dietetyczne online. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Dietetyków nadal jest mniej niż na przykład lekarzy internistów i nie zawsze przyjmują w dogodnym dla nas terminie. Poza tym trzeba udać się do gabinetu, co zajmuje czas. Dietetyk online może udzielać porad mailowo lub w ramach wideokonferencji o niemal każdej porze, czy też w specjalnym programie, na przykład DrDietman. Największą wadą wizyty przez Internet jest brak bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Dobry dietetyk online, na podstawie szczegółowego wywiadu z pacjentem, jest jednak w stanie zlecić wszelkie niezbędne badania, które potwierdzą lub wykluczą ewentualne choroby, co pozwoli zaplanować właściwe zmiany w odżywianiu pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here