Menopauza to kolejny etap w życiu każdej kobiety, który wiąże się z szeregiem zmian w organizmie. Brak zdolności do dalszej prokreacji nie musi jednak oznaczać wycofania się z życia towarzyskiego i stronienia od ruchu. Ciało dojrzałej kobiety ulega transformacjom i mogą pojawić się nieprzyjemne objawy, dlatego niezwykle istotne będzie zadbanie o siebie. Dotyczy to zarówno sfery psychicznej, jak i fizycznej. Warto pozostać osobą aktywną, należy również zdrowo się odżywiać, nawadniać organizm. Wszystko to pozwoli łatwiej przejść przez okres przekwitania i umożliwi cieszenie się życiem. Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Ma on szczególne znaczenie w trakcie menopauzy.
Dlaczego warto uprawiać sport w trakcie przekwitania?
Zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję organizmu. Spadek hormonów płciowych nie pozostaje obojętny dla układów i narządów. Panie mogą wyraźnie zaobserwować u siebie zmiany dotyczące funkcjonowania układu krążenia, układu moczowo-płciowego. Warto jednak mieć na uwadze to, że dzięki regularnemu wysiłkowi fizycznemu możliwe jest uchronienie się przed dokuczliwymi powikłaniami związanymi z przekwitaniem. Można cieszyć się zdrowiem i dobrym nastrojem przez wiele kolejnych lat. Ruch sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki, redukcji tkanki tłuszczowej, przyspieszeniu przemiany materii. kolejną korzyścią będzie obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Co zmniejsza ryzyko rozwoju miażdżycy. aktywność fizyczna obniża ciśnienie krwi. To z kolei chroni przed schorzeniami ze strony układu sercowo-naczyniowego. Zapobiega udarom mózgu i zawałom serca. Aktywne panie są mniej narażone na rozwój osteoporozy, mogą liczyć na większą wrażliwość tkanek na insulinę i przeciwdziałanie cukrzycy. Wysiłek fizyczny wzmacnia odporność, poprawia wydolność organizmu. Podczas ruchu uwalniane są hormony szczęścia, łagodzi on objawy menopauzy.
Jakie będą odpowiednie ćwiczenia dla pań w okresie menopauzalnym?
Panie w okresie przekwitania bardzo często borykają się z problemem nietrzymania moczu. Wzmaga się często podczas aktywności fizycznej, ale nie oznacza to, że trzeba z niej rezygnować. Z pomocą przychodzą wkładki urologiczne, które zapewniają komfort. Zniknie problem ze śladami na bieliźnie i nieprzyjemną wonią moczu. Aktywność fizyczna zawsze powinna zostać dobrana indywidualnie do kondycji i możliwości. Oczywiście znaczenie ma to, aby ruch sprawiał przyjemność. Świetnie sprawdzają się zajęcia jogi i pilatesu. Każdej pani przechodzącej menopauzę można polecić pływanie, aerobik, nordic walking, jazdę na rowerze, maszerowanie. Wszystkie te formy aktywności zwiększają wydolność organizmu. Można liczyć na wzrost siły mięśniowej i kości. Nie należy obawiać się treningu siłowego, wystarczy regularnie podnosić hantle mające zaledwie parę kilogramów. Sprawdzą się nawet butelki wypełnione wodą. Najważniejsza będzie regularność. Trening siłowy warto robić co najmniej 2 razy w tygodniu. Zaleca się 150 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo. Wspaniałą opcją będą zajęcia w grupie, bo zapewniają dużą dawkę ruchu i jednocześnie świetną zabawę. Można też poznać wiele ciekawych osób.