Jakie książki warto przeczytać?

0
510
Jakie książki warto przeczytać?

Propagowanie literatury stało się, na szczęście, bardzo popularnym trendem, który obejmuje przede wszystkim ludzi młodych. Niezadowalające wyniki czytelnictwa są bodźcem do podejmowania radykalnych działań promocyjnych, ukierunkowanych na osoby niechętnie sięgające po książki. A literatura to przecież nie tylko klasyka, ale także doskonałe publikacje współczesne, obejmujące różnorodną tematykę. Co warto przeczytać, aby odkryć w sobie miłość do książek?

Zainteresowania determinują wybory

To, po jaką literaturę warto sięgnąć, szczególnie jeśli dopiero przekonujecie się do czytelnictwa, powinno być wynikiem waszych zainteresowań. Pasjonujecie się kuchnią, a może projektowaniem wnętrz? Wybierzcie książki traktujące właśnie o tej tematyce. Nie musicie zaczynać z „wysokiego C”, czyli sięgać po klasyków czy literaturę historyczną, która nie do końca będzie wam odpowiadać tematycznie. Rynek księgarski w Polsce jest dziś tak bogaty, że nawet najbardziej niszowe zainteresowania znalazły już odzwierciedlenie w wydawanych publikacjach.

Aby odkryć interesującą książkę, sprawdźcie rankingi internetowe, opinie czytelników, a także recenzje publikowane przez specjalistów z danej branży. To gwarancja, że wybierzecie wartościowy tytuł, który nie tylko przypadnie wam do gustu, ale przede wszystkim poszerzy horyzonty i umożliwi rozwój zainteresowań. Gdy czytanie stanie się codziennym nawykiem, żeby nie powiedzieć nałogiem, warto poszerzać zakres tematyczny książek, w czym ogromną pomocą będzie czytnik elektroniczny. Kupicie go z pomocą chwilówki bez BIK. W urządzeniu tym możecie zgromadzić setki książek, co będzie wygodne przede wszystkim w podróży.

Kanon literatury

Czy istnieje coś takiego jak kanon literatury, który koniecznie powinniśmy przeczytać? Zapewne tak. Literaturoznawcy bez wahania wskażą kilka lub nawet kilkanaście pozycji, jakie musi przeczytać każdy. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć wszystkie książki, które zapisały się w naszej historii. „Trylogia” Henryka Sienkiewcza, „Lalka” Bolesława Prusa, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Sklepy cynamonowe” Bruno Schulza, „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza czy „Zniewolony umysł” Czesława Miłosza to pozycje, jakie warto przeczytać. Oczywiście nie jest to katalog zamknięty.

Każdy powinien stworzyć własny kanon literatury, kierując się zainteresowaniami oraz pasjami. Dzięki temu będziemy chętniej sięgać po książki, a tym samym rozwijać się i zdobywać nową, bardzo cenną wiedzę. Jeśli nie macie sprecyzowanych oczekiwań pod względem publikacji, jakie chcecie przeczytać, zachęcamy do eksperymentów. Skorzystajcie z oferty lokalnej biblioteki, w której wypożyczycie książki różnych autorów. Po czasie przekonacie się, które publikacje trafiły do waszego serca i zaczniecie czytać ich coraz więcej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here