Zapłodnienie pozaustrojowe in vitro to jedna z najważniejszych metod leczenia niepłodności i wspomagania rozrodu. Zabiegi in vitro odznaczają się przede wszystkim wysoką skutecznością. Połączenie ze sobą w warunkach laboratoryjnych pobranych wcześniej od pacjentki komórek jajowych z uzyskanymi z nasienia pacjenta plemnikami oraz późniejszy transfer powstałych zarodków do jamy macicy bardzo często pozwala doprowadzić do upragnionego zajścia w ciążę u pacjentów. Zabieg in vitro, ze względu na stosunkowo duże koszty jego przeprowadzenia, zazwyczaj nie jest pierwszym wyborem. W artykule dokładnie opisujemy, jakie są dokładne wskazania do przeprowadzenia zabiegu in vitro oraz na czym polega kwalifikacja pacjentów do zabiegu, czyli jakie mogą być przeciwwskazania do in vitro.
Jakie mogą być wskazania do przeprowadzenia procedury in vitro?
Wskazań do przeprowadzenia w leczeniu niepłodności zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego in vitro może być dużo. Co jednak jest bardzo ważne, zazwyczaj nie jest on pierwszym wyborem. In vitro jest wybierane przede wszystkim po stwierdzeniu u pacjentki braku lub obustronnej niedrożności jajowodów, ciężkich zrostów wewnątrzmacicznych lub endometriozy. Z kolei odniesieniu do mężczyzn najczęstszymi wskazaniami do zastosowania w leczeniu niepłodności metody in vitro jest stwierdzenie w trakcie diagnostyki płodności nieprawidłowych parametrów nasienia, czyli przede wszystkim zbyt małej liczebności lub ruchliwości znajdujących się w ejakulacie plemników.
Metoda in vitro często jest też stosowana u par, u których wcześniej podjęto już kilka nieudanych prób doprowadzenia do zajścia w ciążę z użyciem innych metod, np. inseminacji, u kobiet, które mają już skończone 38 lat oraz w przypadku tzw. niepłodności idiopatycznej, czyli o nieznanym podłożu.
Kwalifikacja pacjentów do rozpoczęcia procedury in vitro
Wskazania to jednak jeszcze nie wszystko. Żeby możliwe było rozpoczęcie procedury in vitro, najpierw konieczne jest przeprowadzenie kwalifikacji pacjentów. O przebieg tego etapu zapytaliśmy naszego rozmówcę, lekarza specjalistę z Centrum Leczenie Niepłodności OVIklinika w Warszawie:
Przed rozpoczęciem procedury in vitro konieczne jest najpierw przeprowadzanie odpowiednich badań. Ten etap składa się z kilku wizyt kwalifikacyjnych. Najpierw dokładnie sprawdza się parametry zdrowotne pacjentów, a później rozpoczyna się przygotowania do rozpoczęcia procedury in vitro. Na początku w wizytach kontrolnych uczestniczy oboje partnerów, a później wizyty mogą się już odbywać indywidualnie.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do zapłodnienia in vitro?
Tak, istnieją także przeciwwskazania do zapłodnienia in vitro. Są nimi na przykład choroby nowotworowe, inne ciężkie, niewyrównane choroby ogólnoustrojowe, a także brak czynności jajników u kobiet. Natomiast w przypadku stwierdzania złego stanu nasienia u mężczyzn zabieg może zostać przeprowadzony z zastosowaniem nasienia dawcy.