Karty kredytowe — czy płatności kartą w internecie są bezpieczne?

0
151

Przy pomocy karty kredytowej wygodnie zapłacisz za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych, kupisz bilet na samolot i zarezerwujesz nocleg w hotelu. W artykule wyjaśnimy, czy płatności kartą w internecie są bezpieczne.

Jak wskazują wyniki badania zrealizowanego przez Tpay, internetowe zakupy opłaca przy pomocy kart płatniczych aż 34% Polaków. Takie wyniki plasują karty płatnicze na podium najchętniej wybieranych metod płatności, zaraz obok BLIKA i Pay-By-Link.
Czy płatności kartą kredytową przez internet są równie szybkie i wygodne co bezpieczne?

Bezpieczeństwo internetowych płatności kartą

Dzięki nowoczesnym technologiom oraz zaawansowanym narzędziom cyfrowym płatności kartą w internecie są nie tylko wygodne, ale także bezpieczne. Obowiązek przeprowadzania dodatkowej weryfikacji transakcji wykonywanych przy pomocy kart płatniczych w internecie nakłada na banki prawo: dyrektywa ds. usług płatniczych (PSD2)1 oraz wymogi silnego uwierzytelnienia klienta (SCA) będące częścią Regulacyjnych Standardów Technicznych (RTS)2 w ramach zmienionej dyrektywy PSD2.

Jednym z mechanizmów, który pozwala na skuteczne zabezpieczenie transakcji online, jest usługa 3D Secure. 3D Secure jest metodą autoryzacji operacji płatniczych bez fizycznego użycia karty w internecie. Jak działa w praktyce?

Jeśli zrobisz zakupy w sklepie internetowym i zechcesz za nie zapłacić, będziesz musiał podać w formularzu dane karty kredytowej:

  • jej numeru;
  • imienia i nazwiska właściciela;
  • daty ważności;
  • kodu zabezpieczającego CVV.

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy wszystkie dane się zgadzają, a w koszyku znajdują się wszystkie produkty, które chciałeś kupić.

Po naciśnięciu przycisku Zapłać będziesz musiał autoryzować transakcję. W jaki sposób?
Jednorazowym kodem 3D Secure otrzymanym w wiadomości SMS oraz hasłem uwierzytelniającym.

Jeśli weryfikacja zakończy się sukcesem, transakcja zostanie sfinalizowana.

Dzięki 3D Secure możliwe będzie potwierdzenie, że transakcję płatniczą realizujesz Ty, a nie osoba, która weszła w posiadanie Twojej karty bezprawnie. Usługa jest bezpłatna i obowiązuje dla wszystkich kart kredytowych Visa i Mastercard.

Płatności kartą kredytową przez internet — jak zadbać o własne bezpieczeństwo?

Każdego dnia banki dokonują wszelkich starań, aby maksymalnie zabezpieczyć zarówno dane osobowe, jak i pieniądze użytkowników kart kredytowych. Pamiętaj jednak, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo transakcji leży nie tylko po stronie instytucji finansowej, ale także po Twojej.

Oto 5 zasad, których powinieneś przestrzegać, aby płacić bezpiecznie za zakupy i usługi:

  1. regularnie aktualizuj przeglądarkę internetową i program antywirusowy;
  2. korzystaj wyłącznie z usług sprzedawców, których znasz. Jeśli chcesz zrobić zakupy w nowym sklepie internetowym, przed złożeniem i opłacaniem zamówienia upewnij się, że sklep jest wiarygodny, a jego stworzenie nie miało na celu wyłącznie wyłudzenia środków finansowych. Jak to zrobić? Sprawdź dane kontaktowe, regulamin sklepu i politykę prywatności. Jeśli nie znalazłeś ich na stronie lub w dokumentach brakuje danych odpowiedzialnego za platformę podmiotu — zachowaj ostrożność. Upewnij się także, że protokół przesyłania danych między serwerem a przeglądarką internetową jest odpowiednio zaszyfrowany. Jeśli tak właśnie jest, w polu adresu dostrzeżesz znacznik https, jeśli nie — http;
  3. nie płać kartą w internecie, jeśli korzystasz z ogólnodostępnej niezabezpieczonej sieci internetowej;
  4. nigdy nie podawaj nikomu danych swojej karty — numeru, daty ważności oraz kodu CVV;
  5. nie zapamiętuj danych karty w sklepowym formularzu.

Odpowiedzialność za bezpieczne płatności w internecie spoczywa nie tylko na banku, ale także na Tobie. Realizując płatności, koniecznie o tym pamiętaj.

Źródło:
https://www.17bankow.com/konta-bankowe/artykul/jak-bezpiecznie-placic-karta-przez-internet

 

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here