Kiedy wymienić kocioł gazowy?

0
76
Kiedy wymienić kocioł gazowy?

Kotły gazowe to rozwiązania grzewcze montowane chętnie w nieruchomościach mających dostęp do infrastruktury gazowej. Dzięki nim możemy nie tylko zapewnić ogrzewanie domu lub mieszkania, ale także ciepłą wodę użytkową. Urządzenia te są bezpieczne i łatwe w obsłudze, praktycznie bezobsługowe, wydajne oraz oszczędne. Jednak tak jak każdy sprzęt z czasem wymagają wymiany. Sprawdźmy zatem, kiedy należy wymienić kocioł gazowy na nowszy model?

W jakich sytuacjach należy dokonać wymiany kotła gazowego?

Wymiana kotła gazowego na nowy podyktowana jest najczęściej jego złym stanem technicznym lub poważną awarią. Dotyczy to przede wszystkim modeli, które były eksploatowane przez dłuższy okres i nawet mimo regularnego serwisowania ich podzespoły uległy zużyciu. Z ekonomicznego punktu widzenia naprawa takich urządzeń jest zwyczajnie nieopłacalna. W przypadku stosunkowo nowych kotłów bardziej opłaca się wezwać serwis, który usunie usterkę.

Inną równie powszechną sytuacją, przemawiającą za wymianą kotła gazowego, jest modernizacja istniejącej instalacji grzewczej. Wówczas warto dokonać wymiany nawet sprawnego kotła na model o lepszych parametrach technicznych. Z takimi przypadkami często mają do czynienia fachowcy firmy Inside z Poznania, która specjalizuje się w projektowaniu oraz wykonawstwie systemów grzewczych. Jako wieloletni przedstawiciel marki Viessmann, firma oferuje nowoczesne urządzenia grzewcze tego uznanego producenta. Zapewnia również serwis gwarancyjny oraz pogwarancyjny.

Czym kierować się przy wymianie kotła gazowego?

Planując wymianę kotła gazowego na nowy, trzeba zwrócić uwagę na kilka jego parametrów. Pierwszym jest moc urządzenia, która powinna zostać dopasowana do wielkości powierzchni, jaką kocioł będzie musiał ogrzewać. Wybranie modelu o niższej mocy nie zaspokoi w pełni naszych oczekiwań grzewczych. Z kolei montaż urządzenia o większej mocy spowoduje, że jego możliwości nie będą w pełni wykorzystane. Dlatego właśnie dobór kotła gazowego najlepiej powierzyć fachowcom.

Kolejną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę, gdy czeka nas wymiana pieca gazowego, jest jego sprawność energetyczna. Kotły o wysokiej sprawności cechują się bowiem mniejszym zużyciem gazu, a to przekłada się na niższe rachunki. Jeszcze większe oszczędności osiągniemy, instalując kocioł kondensacyjny, który pozwala na odzyskanie części energii. Dla większego komfortu obsługi warto zainteresować się modelami kotłów gazowych, które umożliwiają obsługę poprzez aplikację na smartfona. Takie rozwiązanie pozwala wygodnie sterować kotłem i na bieżąco kontrolować jego parametry robocze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj