Dokumenty drukowane, zwłaszcza te, które cechują dość dużą ilością stron, będą prezentowały się znacznie lepiej w estetycznej oprawie. Co więcej, będą one także bardziej funkcjonalne i odporne na uszkodzenia. Oprawić można zarówno pracę licencjacką, ale także i obszerne projekty, dobierając rodzaj oprawy odpowiednio do ilości dokumentów. Jednak jakie są najpopularniejsze sposoby oprawiania dokumentów i co warto o nich wiedzieć?
Bindowanie materiałów drukowanych – na czym ono polega?
Bindowanie dokumentów to zdecydowanie jedna z najchętniej wybieranych form ich oprawy. W najprostszych słowach można powiedzieć, że metoda ta sprowadza się do perforowania kartek wzdłuż jednego brzegu, gdzie mają one być połączone. Bindowanie sprawia, że poszczególne strony są połączone ze sobą w sposób trwały, a także wyjątkowo estetyczny. Warto również podkreślić, że istnieją dwie metody bindowania materiałów drukowanych. Zalicza się do nich:
- bindowanie w stalowy drut – to bardzo popularne rozwiązanie, w którym do bindowania kartek wykorzystuje się stalowy drut. Może on być pokryty kolorową powłoką, dla uzyskania lepszego efektu estetycznego. Spirala wykonana z drutu jest elementem stabilnym, który dobrze spaja ze sobą kartki i utrzymuje je w wyznaczonym miejscu;
- bindowanie w plastikowy grzebień – w tej metodzie – jak sama nazwa wskazuje – wykorzystuje się okrągły grzebień w kilkoma paskami, którego półkolista część wykonana jest z tworzywa sztucznego. Paski przechodzą przez otwory wykonane w kartkach i utrzymują je na właściwym miejscu. Taki grzbiet również występuje w różnych kolorach.
Bindowanie jest jedną z usług introligatorskich, która dostępna jest praktycznie w każdej drukarni. Więcej, o tym sposobie oprawiania dokumentów można przeczytać na stronie: https://www.kseroa0.pl/oprawa-i-bindowanie/.
Oprawy kanałowe dokumentów – co warto o nich wiedzieć?
Kolejnym sposobem na oprawienie dokumentów, jest wykorzystanie kanałowych opraw. Jest to rozwiązanie dość proste, wygodne, a także skuteczne. Kanałowe oprawy sprawiają, że kartek nie trzeba na samym początku perforować. Są one wręcz wciskane w grzbiet wykonany z tworzywa sztucznego. W tym zakresie możną wyróżnić:
- oprawy kanałowe twarde – są one najczęściej wykorzystywane np. przy oprawianiu prac licencjackich lub magisterskich;
- oprawy kanałowe miękkie – te z kolei są najczęściej wykorzystywane przy oprawianiu różnorodnych materiałów reklamowych.
Wykorzystanie tej metody pozwala na wyjątkowo trwałe połączenie kartek ze sobą. Co więcej kolor grzbietu można dobrać tak, by korespondował on z estetyką całego dokumentu. Jednym słowem, kanałowe oprawy mogą znacznie zwiększyć atrakcyjność wizualną drukowanego materiału.
Oprawy klejone i szyto-klejone – czym one są?
Ostatni, popularnym sposobem na oprawienie dokumentów, jest wykorzystanie oprawy klejonej lub szyto-klejonej. W pierwszym przypadku można zauważyć podobieństwo do metody kanałowej. Kartki wciska się w grzbiet, jednak jest on uprzednio pokryty warstwą kleju rozgrzanego do odpowiedniej temperatury. Oprawy klejone są znane przede wszystkim ze swojej wyjątkowej trwałości. Z kolei jeśli chodzi o oprawę szyto-klejoną, to można powiedzieć, że jest ona nieco bardziej zaawansowaną wersją oprawy klejonej. W tym przypadku, łączone kartki dodatkowo spaja się za pomocą odpowiednich nici. Również jest to sposób na trwałe oprawienie kartek, a także na zwiększenie estetyki dokumentów. Obie oprawy, jeśli tylko zostaną wykonane z profesjonalny sposób, będą się świetnie prezentować.