Korzystanie z pompy ciepła a ochrona środowiska

0
17

Niskie koszty eksploatacyjne, łatwość obsługi, wysoka wydajność – pompy ciepła mają wiele zalet, które odpowiadają za ich rosnącą popularność. Są to nowoczesne urządzenia grzewcze przeznaczone zarówno do ogrzewania budynków, jak i wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Czy jednak pompa ciepła to dobre rozwiązanie pod względem ekologicznym? Wyjaśniamy w artykule.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła pobierają energię z odnawialnych źródeł, takich jak grunt, powietrze czy woda. W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych do działania nie potrzebują oleju opałowego czy też gazu płynnego. Wykorzystują wyłącznie niewielkie ilości prądu elektrycznego.

Na typową budowę pompy ciepła składa się kilka elementów – parownik, sprężarka, skraplacz oraz element dławiący. Za pobranie ciepła z otoczenia odpowiada czynnik roboczy, który następnie przepływa przez każdą z wymienionych wcześniej części systemu. W trakcie tego procesu oddaje ciepło, które zostaje następnie użyte do ogrzania budynku lub wody. Pompy ciepła cechują się bardzo niską awaryjnością, a jednocześnie są też proste i bezpieczne w obsłudze.

Czy pompy ciepła powodują zanieczyszczenie środowiska?

Ze względu na swój sposób działania pompy ciepła uznawane są za jedne z najekologiczniejszych urządzeń grzewczych. Inaczej niż kotły olejowe, gazowe czy na paliwa stałe nie zanieczyszczają środowiska – podczas ich działania nie powstają spaliny, dym, popiół ani żadne toksyczne związki chemiczne. Ich montaż przyczynia się znacząco do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Pompy ciepła wymagają co prawda użycia prądu elektrycznego, który zwykle wytwarzany jest w procesie spalania węgla. Należy jednak zaznaczyć, że potrzebują jedynie jego niewielkich ilości, dlatego szkodliwość pomp ciepła w tym aspekcie uznaje się za znikomą. Co więcej, istnieje możliwość połączenia pompy z ekologiczną instalacją fotowoltaiczną. Niektóre firmy, takie jak dystrybutor pomp ciepła i fotowoltaiki EL-WiK z Podkarpacia, zajmują się montażem obu tych rozwiązań.

W związku z tym, że pompy ciepła wykorzystują naturalne źródła energii, nie emitują szkodliwych substancji i ograniczają eksploatację zasobów paliw kopalnych, na ich instalację można uzyskać dotacje z takich programów, jak „Moje ciepło” czy „Czyste powietrze”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here