Kosmetyki naturalne – dlaczego warto rozpocząć z nimi przygodę?

0
256
Kosmetyki naturalne - dlaczego warto rozpocząć z nimi przygodę?

Pielęgnacja urody dla wielu osób jest niezwykle ważna, a dobrej jakości kosmetyki to podstawa. Niestety, wiele z tych produktów posiada w składzie syntetyczne substancje, które częściej szkodzą, niż pomagają cerze, a dodatkowo niektóre z nich wywołują alergie, a nawet przenikają do krwiobiegu, zatruwając organizm. Dlatego też warto przestawić się na ekologiczne kosmetyki.

Cechy ekologicznych kosmetyków

Kosmetyki naturalne zyskują na popularności, gdyż użyte są w nich wysokiej jakości substancje pochodzące z przyrody. Chociaż produkty takie kojarzą się przede wszystkim z roślinami i pozyskiwanymi z nich ekstraktami, wiele z nich bazuje też na minerałach i innych związkach nieorganicznych pozyskiwanych prosto z natury.

Kosmetyki ekologiczne a organiczne – różnice

Wielu konsumentów nie do końca orientuje się w stosowanej w przemyśle kosmetycznym terminologii. Sporo zamieszania wprowadza między innymi podział produktów do pielęgnacji urody na ekologiczne kosmetyki i kosmetyki organiczne, tymczasem przesłanki stojące za takim podziałem są proste.

Kosmetyki ekologiczne składają się przede wszystkim z wysokiej jakości składników naturalnych, chociaż mogą posiadać w swoim składzie bardzo niewielkie ilości substancji syntetycznych, które nie są w takim przypadku groźne. Mogą być one też całkowicie naturalne, jednak nie posiadają one certyfikatów, które kosztują sporo pieniędzy.

Wielu producentów woli produkować tańsze kosmetyki ekologiczne, niż określać je jako kosmetyki organiczne, co wymaga już zaświadczeń i certyfikatów. Produkty organiczne bowiem muszą charakteryzować się potwierdzonym badaniami przez zewnętrzne instytucje całkowicie naturalnym składem, a surowce muszą pochodzić z certyfikowanych upraw, na których nie stosuje się sztucznych nawozów i oprysków.

Ekologiczne kosmetyki często wcale nie są gorszej jakości od tych organicznych, lecz po prostu nie posiadają certyfikatów, dla których pozyskania trzeba wydać spore pieniądze i przejść liczne procedury.

Skład naturalnych kosmetyków i przykłady ciekawszych produktów

Świat tych produktów zachwyca różnorodnością i są one coraz chętniej wybierane. Doskonałym przykładem mogą być tu naturalne szampony do włosów, które są szczególnie cenione, gdyż nie tylko nie podrażniają one skóry głowy, ale także głęboko nawilżają i odżywiają włosy, dodatkowo pięknie przy tym pachnąc.

Kontakt z naturalnymi kosmetykami jest najczęściej bardzo przyjemny, gdyż bazują one na naturalnych olejach, olejkach eterycznych, ekstraktach ziołowych, miazgach roślinnych i innych składnikach.

Bardzo popularne są między innymi naturalne kremy i maseczki, a także peelingi bazujące na rozdrobnionych roślinach i minerałach. W kosmetykach takich pełno jest też zazwyczaj witamin, w które naturalne oleje obfitują, a wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że na skórze tworzy się mikrofilm chroniący ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here