Koszty montażu i utrzymania klimatyzacji w domu

0
176
Koszty montażu i utrzymania klimatyzacji w domu

Klimatyzacja coraz częściej gości w naszych domach i trudno się dziwić temu trendowi. Możliwość dopasowania temperatury podczas nawet najbardziej dokuczliwych upałów stanowi trudną do zlekceważenia zaletę, jednakże oprócz zakupu odpowiedniego sprzętu, pozostaje jeszcze kwestia jego montażu oraz eksploatacji. Z jakimi wydatkami musimy się liczyć?

Instalacja klimatyzacji

Na wstępie należy nadmienić, iż koszt montażu uzależniony jest przede wszystkim od mocy urządzenia – im większa moc i rozmiary, tym więcej zapłacimy za instalację – oraz odległości, jaka dzieli agregat od klimatyzatora umieszczonego wewnątrz pomieszczenia. Im dłuższy dystans, tym wyższe wydatki, co jest szczególnie widoczne w przypadku systemu multisplit – czyli kilku klimatyzatorów obsługiwanych przez jedną jednostkę zewnętrzną. Na ogół za montaż zapłacimy średnio 1200-1900 złotych za urządzenia naścienne o mocy między 2,5 kW a 5 kW przy długości instalacji wynoszącej około 3 metry. W przypadku klimatyzatorów sufitowych, podstropowych lub przypodłogowych do 10 kW podstawowa stawka zamknie się w przedziale 1600-2000 złotych. Decydując się na urządzenia multisplit, trzeba liczyć się z wydatkami w zakresie 2200-2600 złotych dla dwóch klimatyzatorów, podczas gdy każda kolejna jednostka powiększy rachunek o około 1000 złotych.

Należy pamiętać, że cena może ulec zmianie, gdy konieczne okaże się dodatkowe wiercenie w żelbetonie czy położenie dłuższej instalacji freonowej. Ze względu na złożoność zadania i konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu, instalację powinno się powierzyć specjalistom. Montaż klimatyzacji Warszawa nie tylko zapewni najwyższą jakość, ale również nie dopuści do utraty gwarancji na urządzenia w wyniku nieprawidłowej instalacji.

Koszt eksploatacji

Wbrew pozorom użytkowanie klimatyzacji nie wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd, gdyż obecne urządzenia często są wyposażone w sprężarki inwerterowe, które płynnie korzystają z dostępnej mocy klimatyzatora. W efekcie za prąd zapłacimy mniej niż można by przypuszczać, patrząc na specyfikację techniczną klimatyzatora. Chociaż ilość wykorzystanej energii jest uzależniona od wielu czynników, można założyć, że średni koszt użytkowania klimatyzacji w mieszkaniu o powierzchni od 50 do 70 metrów kwadratowych to od 75 do 110 złotych, natomiast w domu o powierzchni 100 metrów kwadratowych zapłacimy około 150 złotych. Ostateczna wysokość rachunków związanych z klimatyzacją jest jednak na ogół niższa, gdyż wyliczenia te obejmują jednakowe i powtarzalne wykorzystanie systemu w ciągu miesiąca, co rzadko ma miejsce w rzeczywistości.

Oprócz rachunków za prąd warto również wspomnieć o kosztach serwisowania, które najlepiej przeprowadzić dwa razy w roku. Przegląd jest niezbędny, aby utrzymać wnętrze urządzenia w czystości i uniemożliwić rozwój szkodliwych drobnoustrojów. W zależności od zakresu prac oraz potrzebnych napraw koszt przeglądu może wynieść od 200 do 500 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj