Kredyt gotówkowy – kto może go uzyskać?

0
169

Kredyt gotówkowy stanowi rozwiązanie w sytuacji, gdy potrzebujesz bezpiecznego i szybkiego wsparcia finansowego. Na rynku istnieje wiele interesujących propozycji, dlatego – poświęcając chwilę – możesz dobrać tani kredyt gotówkowy odpowiadający Twoim potrzebom i możliwościom. Jakie warunki musisz spełnić, aby go uzyskać? Sprawdź!

Pełnoletniość

Pełnoletniość to pierwszy i podstawowy warunek, który musi być spełniony w przypadku chęci ubiegania się o kredyt gotówkowy. Artykuł 10. § 1. Kodeksu Cywilnego jasno mówi o tym, że za osobę pełnoletnią uznaje się tę, która ukończyła osiemnaście lat (1).

Dokument potwierdzający tożsamość

Nawet jeśli spełniasz wszystkie warunki banku, nie otrzymasz kredytu w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie posiadasz dokumentu tożsamości lub np. termin jego ważności dobiegł końca. Pamiętaj zatem o tym, aby wymienić dowód osobisty na nowy, zanim stanie się nieaktualny – zwłaszcza, że za posiadanie nieważnego dowodu grozi kara grzywny nawet do 5 000 zł (3).

Dobra historia kredytowa

Bank, zanim zdecyduje się na to, aby dzielić Ci kredytu gotówkowego, sprawdzi Twoją historię kredytową. Oznacza to, że będzie chciał się dowiedzieć m.in. tego, czy nie widniejesz w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) jako dłużnik, czy ewentualne wcześniejsze zobowiązania były lub są spłacane bez opóźnień.

Udokumentowane przychody

Nie masz umowy o pracę na czas nieokreślony? Nic straconego! Obecnie warunki stawiane przez banki potencjalnym kredytobiorcom nie są tak wyśrubowane jak dawniej. Oczywiście nie oznacza to, że najlepszy kredyt gotówkowy lub inny może otrzymać każdy. Musisz udokumentować swoje przychody, wykazać, że na Twoje konto regularnie wpływają określone środki za wykonywaną pracę. Nie musisz jednak posiadać umowy o pracę. Bank rozważy Twój wniosek o kredyt także wówczas, gdy Twoim źródłem dochodu jest np. umowa zlecenie, emerytura czy działalność gospodarcza (2).

Zdolność kredytowa

Pod hasłem zdolności kredytowej kryje się kilka czynników, które ostatecznie decydują o tym, czy bank postanowi udzielić Ci kredytu. Należą do nich m.in. forma zatrudnienia, wysokość wynagrodzenia, miesięczne wydatki i zobowiązania finansowe, stan cywilny, liczba osób na utrzymaniu etc.

Co zrobić, gdy brak zdolności kredytowej?

To sytuacja bardzo indywidualna. Osoby posiadające duże długi i uchylające się od ich spłaty muszą liczyć się z negatywnym rozpatrzeniem wniosku o kredyt. Jeśli jednak nie posiadasz innych zobowiązań finansowych lub spłacasz je bez przeszkód i opóźnień, być może wystarczy obniżenie kwoty kredytu lub/i wydłużenie czasu jego spłaty, aby uzyskać zdolność kredytową. Udaj się do placówki banku lub zadzwoń i sprawdź, czy masz szansę na kredyt gotówkowy.

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Bardzo przydatnym narzędziem, które znacząco ułatwi poszukiwania i podjęcie decyzji, jest porównywarka kredytów gotówkowych. Warto wziąć pod uwagę m.in. oprocentowanie kredytu i jego całkowity koszt. Dobrze zastanów się, jaką kwotę miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę rat, aby nie przerosła ona Twoich możliwości i nie wpłynęła negatywnie na codzienne funkcjonowanie.

Kredyt gotówkowy online czy w banku?

Kredyty gotówkowe online zyskują na popularności. To rozwiązanie bardzo wygodne, szybkie i proste. Dla komfortu klientów formalności są ograniczone do niezbędnego minimum. Wypełnienie wniosku kredytowego zajmuje zaledwie kilka minut. Nie wychodząc z domu, możesz zapewnić sobie pokaźny zastrzyk gotówki, w niektórych bankach nawet do 40 000 zł! Jeśli jednak ta forma nie odpowiada Ci z różnych względów, udaj się do placówki banku, gdzie równie sprawie przejdziesz przez całą procedurę.

Źródła:

  1. https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-10
  2. https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/547/kredyt-gotowkowy-warunki-przyznania
  3. https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/8538543,dowod-osobisty-niewazny-termin-waznosci-kara-dokument-tozsamosci-jak-wyrobic.html

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here