Kredyt gotówkowy to prosty sposób na pozyskanie dodatkowych środków niezbędnych do długo odkładanych zakupów lub inwestycji. To dlatego korzysta z niego tak szerokie grono osób
Decydując się na kredyt gotówkowy, warto zwrócić uwagę na jego charakter oraz związane z nim wymogi formalne. Analizując do tego jego poszczególne elementy, można wybrać produkt, który w 100% spełni oczekiwania.
Kredyt gotówkowy – definicja
Kredyt gotówkowy to forma zobowiązania, które jest udzielane przez bank na z góry określony czas, na warunkach opisanych w umowie. Zwykle jest on przeznaczony na dany cel. W praktyce jednak można go wykorzystać w dowolny sposób. Żaden z banków nie narzuca bowiem wymogu rozliczenia się z pozyskanych z kredytu gotówkowego środków. Wystarczy tylko trzymać się określonego w umowie harmonogramu, by nie trzeba było się przejmować pytaniami ze strony kredytodawcy.
Kredyt gotówkowy – wymogi formalne
Każdy bank, który udziela kredytu, wymaga od swoich klientów przejścia przez szereg formalności. Przede wszystkim z takiego produkty może korzystać tylko osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. Drugim z warunków jest stabilne źródło zatrudnienia o odpowiednio wysokich dochodach umożliwiających terminową spłatę zobowiązań. Bank w takim przypadku bada zdolność kredytową przy pomocy dostarczonych dokumentów, a więc różnego rodzaju zaświadczeń o zarobkach i wyciągów z historią konta.
Najważniejsze elementy kredytu gotówkowego – na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Zanim zostanie podpisana umowa o kredyt gotówkowy z wybranym bankiem, warto zwrócić uwagę na kilka jej elementów. Po pierwsze, najważniejsze jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Określa ona roczny koszt kredytu. Wliczane jest do niej oprocentowanie, prowizja oraz inne, dodatkowe koszty. Równie ważne są warunki spłaty. W umowie kredytowej mogą być określone raty równe lub malejące, których wysokość jest uzależniona od stóp procentowych. Jeśli zostały one określone jako stałe, oprocentowanie kredytu jest wyższe, ale uzyskuje się gwarancję, że jego rata nie wzrośnie przez określony czas. Oprocentowanie kredytu zmienne jest natomiast niższe, przez co łatwiej go w takim przypadku uzyskać, aczkolwiek zmiany stóp procentowych wywołane przez inflację, mogą skutkować wzrostem raty kredytu. Istotną częścią umowy kredytowej są również zabezpieczenia.
Kredyt gotówkowy a zabezpieczenia
Bez względu na to, w jakim banku bierze się kredyt gotówkowy, wymaga on pewnego zestawu gwarancji. Najczęściej potrzebne jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej, która pomoże w spłacie, np. w związku z zachorowaniem lub utratą stałej pracy. Wniesienie składki jest wówczas warunkiem udzielenia kredytu. Do innych, rzadziej stosowanych form zabezpieczeń należą poręczenie (a więc żyrant), dopisanie współkredytobiorcy lub podpisanie weksla in blanco. Czasami banki stosują także zastaw rejestrowy (np. na samochodzie osobowym należącym do kredytobiorcy).
Jaki kredyt gotówkowy warto wybrać w 2022 r.?
Poszukując idealnego kredytu gotówkowego w 2022 r., warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy posiada on stałe oprocentowanie i na jak długi okres jest ono dostępne. Jest to ważne w związku ze znacznym wzrostem stóp procentowych, który także w IV kwartale bieżącego roku nie hamuje, powodując wzrost rat kredytów z oprocentowaniem zmiennym. Równie istotnym parametrem kredytu gotówkowego jest możliwość załatwienia wszelkich związanych z nim formalności online. Te wszystkie wymogi spełnia m.in. kredyt online proponowany przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów.
Źródła:
- https://wnioskomat.com/blog/kredyt-gotowkowy-definicja-podstawowe-informacje-o-kredycie-gotowkowym-ktore-musisz-znac, Data dostępu: [25.10.2022 r.]
- https://mfiles.pl/pl/index.php/Kredyt_got%C3%B3wkowy, Data dostępu: [25.10.2022 r.]
- https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kredyt-gotowkowy-najwazniejsze-informacje-700012.html, Data dostępu: [25.10.2022 r.]
Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank