Kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna?

0
191
Kredyt mieszkaniowy czy pożyczka hipoteczna?

Wśród ofert banków możemy odnaleźć wiele rodzajów zobowiązań hipotecznych, którymi są między innymi kredyt mieszkaniowy i pożyczka hipoteczna. Bardzo często jednak utożsamiamy te instrumenty finansowe. Warto zatem wiedzieć, że są to dwa różne produkty, aby umiejętnie wybrać opcję dopasowaną do naszych możliwości i potrzeb.

Chcesz kupić nowe mieszkanie w Olsztynie? Sprawdź, jakie masz możliwości finansowania transakcji.

Kredyt mieszkaniowy i pożyczka hipoteczna – poznaj różnice

Zanim poznamy różnice pomiędzy kredytem mieszkaniowym i pożyczką hipoteczną warto omówić ich podobieństwa. Po pierwsze, oba zobowiązania hipoteczne dotyczą zabezpieczenia banku w postaci nieruchomości w chwili, gdy staramy się o kredyt czy pożyczkę. Po drugie, oba instrumenty bankowe są zaciągane i spłacane przez wiele lat na kwotę, która znacznie przewyższa tradycyjny kredyt konsumencki, który zgodnie z ustawą z dnia 12 maja 2011 roku wynosi maksymalnie 255 550 zł, a który można przeznaczyć na dowolny cel. Tutaj też podobieństwa pomiędzy nimi się kończą.

Kredyt mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy dotyczy kredytu zabezpieczonego hipoteką, a jego cel jest jasno zdefiniowany. A zatem pieniądze otrzymane w jego ramach muszą być przeznaczone przez kredytobiorcę na zakup własnego mieszkania, domu, garażu lub mieszkania komunalnego. Kredyt mieszkaniowy można uzyskać, jeśli kredytobiorca posiada wkład własny w wysokości minimum 10% kwoty kredytu oraz przedstawi bankowi dokumenty związane z rozliczaniem PIT, zaświadczeniem o zarobkach oraz dokumentem określającym szacunkową wartość nieruchomości pod zastaw. Kredyt ten zabezpieczony jest hipoteką z wpisem w księdze wieczystej. Jeśli chodzi o kredyt na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, kiedy zakupiona przez nas nieruchomość nie jest jeszcze wpisana do księgi wieczystej, kredyt ten do czasu wpisu jest ubezpieczony wyższą marżą. Natomiast same pieniądze z kredytu mieszkaniowego trafiają bezpośrednio do dewelopera nieruchomości.

Warto przy tym zauważyć, że kredyt mieszkaniowy i kredyt hipoteczny nie są tożsame. Kredyt mieszkaniowy to rodzaj kredytu hipotecznego jednak w węższym jego zakresie, ponieważ może być przeznaczony wyłącznie na zakup nieruchomości, ale już nie na jej remont, budowę domu czy zakup działki budowlanej.

Pożyczka hipoteczna

Pożyczka hipoteczna to z kolej pożyczka gotówkowa, która również zabezpieczona jest hipoteką. Natomiast to, co odróżnia ją od kredytu mieszkaniowego to brak określonego celu, na który musi ją spożytkować pożyczkobiorca. A zatem można ją wydać na remont mieszkania, wyjazd na urlop, zakup samochód, nie zaś wyłącznie na zakup nieruchomości.

Wysokość pożyczki hipotecznej najczęściej stanowi około 30-50% wartości nieruchomości pod zastaw. Zdarzają się również sytuacje, w których pożyczkobiorca nie musi być właścicielem nieruchomości. Wówczas to jej właściciel musi wyrazić zgodę na jej obciążenie. Pożyczka hipoteczna to rozwiązanie bardzo popularne u osób, które nie mają tak wysokich zarobków, aby pozwolić sobie na zaciągniecie wysokiego kredytu gotówkowego. Przy pożyczce hipotecznej banki nie prześwietlają kredytobiorcy tak dokładnie, jak w przypadku kredytu mieszkaniowego, tzn. nie sprawdzają jego zdolności do spłacania rat, a jego zastaw stanowi jedynie hipoteka. Jednakże w przypadku braku spłaty tych rat bank przejmie nieruchomość pożyczkobiorcy, mimo iż jej wartość jest zdecydowanie wyższa niż kwota pożyczki hipotecznej.

Zanim zdecydujesz się na jakikolwiek kredyt hipoteczny, warto zapoznać się możliwościami i zobowiązaniami, jakie wiążą się z kredytem mieszkaniowym i pożyczką hipoteczną nieco bliżej. Oba instrumenty finansowe zabezpieczone są nieruchomością, jednak oba różnią się celem, na który pozyskujemy pieniądze oraz określają inne kwoty, które można na ich podstawie uzyskać.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here