Na co zwrócić uwagę, zakładając pierwszą działalność w Niemczech?

0
190
Na co zwrócić uwagę, zakładając pierwszą działalność w Niemczech?

Liczba Polaków wyjeżdżających do pracy za granicę ciągle się zwiększa. Dzięki otwartym granicom emigracja zarobkowa do innych krajów Unii Europejskiej stała się dużo łatwiejsza. Dotyczy to również rozwiązań biurokratycznych i rachunkowych związanych z otwieraniem własnej działalności. Okazuje się bowiem, że praca na własny rachunek to chętnie wybierana w Niemczech forma zarobku. O czym należy pamiętać, otwierając firmę w Niemczech? Podpowiadamy.

Czy Polak może założyć firmę w Niemczech?

Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta – tak. Osoby z Polski mają prawo założyć działalność gospodarczą na terenie Niemiec, jak każdy inny obywatel. W większości przypadków można to zrobić na takich samych warunkach, jakie mają osoby pochodzące z Niemiec. Jakie to warunki? Przede wszystkim konieczna jest rejestracja firmy w urzędzie do spraw działalności gospodarczej (Gewerbeamt). Co ważne, nie dotyczy to wszystkich, ponieważ spod tego obowiązku wyłącza się wykonawców wolnych zawodów. Konieczność rejestracji firm dotyczy przedsiębiorstw związanych z branżami takimi jak: przemysł, wytwórstwo, handel oraz świadczenie usług. Większość Polaków, decydujących się na założenie działalności, zajmuje się pracą opiekuńczą lub budowlanką. Świadczą więc usługi, co obliguje do rejestracji działalności.

Co jest niezbędne do założenia Gewerbe?

Jak już wyjaśniono, w wielu przypadkach niezbędną formalnością konieczną do prowadzenia działalności jest rejestracja firmy. Do Gewerbeamt należy przyjść z przygotowanym wcześniej kompletem dokumentów, w którym powinny znajdować się:

  • kserokopia dokumentu tożsamości, może to być dowód osobisty lub paszport; w obu przypadkach konieczny jest też oryginał, by urzędnik mógł potwierdzić kopię;
  • pełnomocnictwo upoważniające do założenia działalności;
  • adres zameldowania (niemiecki lub polski);
  • adres, pod którym zostanie zarejestrowana działalność.

Dodatkowo część zawodów wymaga także zaświadczeń o płynności finansowej oraz niekaralności, udokumentowanego zabezpieczenia finansowego i pozwolenia na pracę – dotyczy to przede wszystkim prac wymagających specjalistycznego wykształcenia.

Częstą obawą osób, które chciałyby założyć własną firmę w Niemczech jest kontrolowanie kwestii formalnych, takich jak dokumentacja, rachunkowość oraz działalność sprawozdawcza. W takich kwestiach możliwe jest zwrócenie się o pomoc do jednego wielu biur księgowych, prowadzonych z myślą o obsłudze Polaków mieszkających w Niemczech. Jednym z nich jest między innymi biuro rachunkowe Euro-Profi, oferujące pełnozakresową obsługę rachunkową w języku polskim ze znajomością niemieckich realiów.

Koszty ubezpieczenia na Gewerbe

Jak nietrudno się domyślić, prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z kosztami. Do najważniejszych należy regularne opłacanie ubezpieczeń, z których część jest obligatoryjna (ubezpieczenie zdrowotne oraz pielęgnacyjne), o innych przedsiębiorca może zdecydować samodzielnie (ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe i OC). Rezygnacja z ubezpieczeń dobrowolnych może być kusząca w perspektywie zmniejszenia kosztów działalności. Warto jednak pamiętać, że ich regulowanie da w przyszłości prawo do niemieckiej emerytury, a w razie poczynienia szkody pozwoli opłacić koszty naprawy z ubezpieczenia, a nie z własnej kieszeni.

W kwestii doboru odpowiedniej oferty można zwrócić się do profesjonalnego biura księgowego, jak na przykład Euro-Profi. Doświadczeni specjaliści zbadają potrzeby przedsiębiorcy oraz zaproponują optymalne ubezpieczenie, dostosowane do możliwości początkującej firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here