Na czym polega densytometria?

0
442
Na czym polega densytometria?

Densytometria jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, które można przeprowadzić u pacjentów w każdym wieku. Badanie to umożliwia ocenę mineralnej gęstości kości, diagnozowanie osteoporozy oraz innych chorób układu kostno-stawowego, a także kompleksową analizę składu masy ciała.  Na czym polega densytometria, jak przebiega badanie oraz kiedy warto je wykonać?

Densytometria, czyli badanie gęstości kości

Densytometria jest rodzajem badania RTG, w którym wykorzystuje się podwójną dawkę promieniowania (wiązkę DXA). Dzięki temu badaniu można określić gęstość mineralną kości. Po co nam ta wiedza? Ponieważ im mniejsza gęstość kości, tym większe ryzyko złamania. A chorobą, która do tego prowadzi, jest osteoporoza, która zwykle rozwija się bezobjawowo, a jej skutki są nieodwracalne. Tymczasem wdrożenie leczenia oraz działań profilaktycznych na wczesnym etapie choroby może pomóc zatrzymać jej rozwój – a więc utrzymać sprawny układ ruchu do później starości.

Kompleksowa analiza składu masy ciała

Co więcej, specjalistyczny densytometr kliniczny, który znajdziemy m.in. w gabinetach Dobrej Diagnostyki w Gdańsku i Gdyni, umożliwia dokonanie nie tylko pomiarów gęstości kości, ale również składu masy ciała. Dzięki jednemu badaniu możemy uzyskać informacje na temat procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, mięśni lub płynów w organizmie. Dane te są istotne dla sportowców, osób na diecie odchudzającej, u pacjentów z zaburzeniami wchłaniania, a także w stanach nieprawidłowego odżywienia (otyłości lub nadmiernego wychudzenia ciała).

Badanie może być również pomocne w niektórych zaburzeniach hormonalnych, którym towarzyszą zmiany w zakresie zawartości tkanki tłuszczowej. A także profilaktycznie, przy ocenie ogólnego stanu zdrowia.

Jak przebiega badanie?

Jak już wspomnieliśmy badanie densytometryczne jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie trzeba specjalnie się  przygotowywać, a jedynym przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia jest ciąża. Przed samym badaniem należy zdjąć biżuterię i inne metalowe elementy. Następnie kładziemy się na stole aparatu pomiarowego oraz leżymy nieruchomo.

Pod blatem stołu znajduje się miniaturowa lampa wypuszczająca wiązkę DXA. Promieniowanie przepuszczone przez ciało zostaje wyłapane przez specjalny czujnik, który mierzy jego natężenie. Na podstawie wyników badania zostaje obliczona mineralna gęstość kości. Wyniki porównywane są z wartościami szczytowymi dla danej płci lub grupy rówieśniczej, dzięki czemu możemy dokonać porównań. A jeśli wartości odbiegają od norm – skonsultować się z lekarzem i rozpocząć odpowiednie leczenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here