Na czym polega sankcja kredytu darmowego?

0
111

Ustawa o kredycie konsumenckim wprowadza szereg obowiązków, jakie musi wypełnić kredytodawca przy zawieraniu umowy z konsumentem. Jeśli zostaną one złamane, to konsument ma możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego. W tym artykule omówimy, czym jest ta sankcja oraz w jaki sposób można się z niej skorzystać.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego, dzięki któremu kredytobiorca zwraca bankowi jedynie kwotę kapitału jaka została mu wypłacona bez żadnych odsetek i pozostałych kosztów. Przesłanki do skorzystania z sankcji darmowego kredytu zostały określone w art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim. Kiedy umowa kredytowa narusza te przepisy, konsument może skorzystać z tego instrumentu prawnego.

W jaki sposób można skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Jeżeli konsument chce skorzystać z sankcji kredytu darmowego to musi w tym zakresie złożyć pisemne oświadczenie do kredytodawcy. Takie oświadczenie można złożyć osobiście w placówce banku lub firmy pożyczkowej, gdzie zostało zaciągnięte zobowiązanie lub przesłać je za pośrednictwem poczty na adres centrali danej instytucji. Należy jednak pamiętać o tym, że oświadczenie to można złożyć jedynie w ciągu roku od daty wykonania umowy. W sytuacji, kiedy konsument jest w trakcie spłaty – zgodnie z art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim – zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy, jednak w terminie i w sposób, który został wcześniej ustalony w umowie.

Rola doradcy bankowego w postępowaniu

Wszelkie formalności związane z korzystaniem ze sankcji kredytu darmowego mogą być bardzo skomplikowane dla osoby przeciętnej. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika – usługi takie oferuje między innymi kancelaria Burkot Legal. Doradca prawny może zająć się między innymi przygotowaniem wniosku, wsparciem merytorycznym lub pełnomocnictwem.

Podsumowanie

Sankcja kredytu darmowego to narzędzie legalne i skuteczne, które pomaga chronić prawa konsumentów w Polsce. Jeśli zauważamy, że nasza umowa kredytowa zawiera błędy lub nie spełnia określonych przesłanek, warto skorzystać właśnie z tej sankcji. W przypadku wątpliwości lub pytań, należy zwrócić się o pomoc do doradcy bankowego lub prawnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj