Najczęstsze błędy popełniane przy użytkowaniu rowerów

0
306
Najczęstsze błędy popełniane przy użytkowaniu rowerów

Zamierzasz rozpocząć swoją przygodę z jazdą na rowerze? Podstawową i najważniejszą kwestią jest dobrze dopasowany jednoślad i jego prawidłowe użytkowanie. Wbrew pozorom nie jest to tak proste zadanie, jak mogłoby się wydawać. Tymczasem nawet niewielkie błędy sprawiają, że taka forma aktywności przestaje być komfortowa i może przekładać się na Twoje bezpieczeństwo. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć, zanim zostaniesz rowerzystą.

Dobrze dopasowany rozmiar i typ roweru – to podstawa

Rozpoczynając przygodę z użytkowaniem roweru, warto dopasować dla siebie model, który będzie spełniał wszelkie oczekiwania użytkownika. Przede wszystkim trzeba określić, gdzie i jak będzie wykorzystywany jednoślad. Do wyboru możliwe są warianty:

  • górskie,
  • szosowe,
  • gravelowe,
  • trekkingowe,
  • crossowe,
  • miejskie,
  • elektryczne,
  • składane.

Typ roweru to jednak nie wszystko. Drugą, bardzo ważną kwestią jest wielkość pojazdu. Powinien on być dostosowany do Twojego wzrostu tak, aby wygodne ustawić poziom siodełka. Dzięki temu można poruszać się po drogach bezpiecznie i komfortowo.

– Wybór odpowiednio dużego roweru jest bardzo ważny. Parametr ten przekłada się nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo kierowcy jednośladu. Zbyt wysoko lub za nisko ustawione siodełko może wpływać na kontuzje, które wykluczają użytkowników z aktywności, a tego większość osób wolałaby uniknąć – tłumaczy specjalista ze sklepu RoweryRolki.pl.

Kluczowe błędy podczas użytkowania roweru

Wybór odpowiedniego roweru to nie wszystko. Chcąc cieszyć się swoim zakupem przez długie lata, warto zadbać o jego stan techniczny. Oznacza to regularne przeglądy i konserwację. Czynności te można wykonywać samodzielnie, ale wymagają one odpowiedniej wiedzy. Dlatego lepiej oddać rower w ręce specjalisty, który sprawdzi jego wszystkie kluczowe elementy – stan opon, łańcucha czy hamulców, bez których nie można poruszać się po drodze.

Niewłaściwy ubiór i brak dodatkowego wyposażenia

Wielu użytkowników jednośladów popełnia ten sam błąd – brak odpowiedniej odzieży. Początkowo nie trzeba inwestować w profesjonalne wyposażenie. Przyda się jednak wygodna koszulka i spodenki kolarskie, które zapewniają wygodę w trakcie jazdy. Nie jest to duży wydatek, więc warto się nad tym zastanowić.

Drugą kwestią jest właściwe wyposażenie. Zwłaszcza udając się w dłuższą trasę, zawsze warto wyposażyć się w rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie, pompkę i podstawowy zestaw kluczy. Dzięki temu będziesz przygotowany na różne sytuacje, jakie mogą Cię spotkać na drodze.

Niektóre osoby zaczynające jazdę na rowerze nie zwracają także uwagi na styl jazdy, co ma duże znaczenie. Notoryczne stawanie na pedałach, niewłaściwa zmiana przerzutek czy zbytnie obciążenie jednośladu mogą sprawić, że szybko pojawi się usterka. Część z nich bywa kosztowna. Warto więc zwrócić większą uwagę na dozwolone w trakcie jazdy zachowanie, aby uniknąć wizyty w serwisie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here