Od czego zależy wycena złomu stalowego?

0
234
Od czego zależy wycena złomu stalowego?

Wycena złomu stalowego zależy od wielu czynników. Nic więc dziwnego, że w różnych skupach można zobaczyć inne stawki za kilogram tego surowca. Różnice w cenach oferowanych w niektórych punktach sięgają nawet kilkunastu procent. Dlaczego tak jest? Warto dowiedzieć się, od czego zależy wysokość stawek za złom stalowy i gdzie są one najwyższe. Dzięki temu wiadomo, gdzie najbardziej opłaca się sprzedać stal.

Wycena złomu stalowego – od czego zależy?

Wycena złomu stalowego zależy od:

  • trendów światowych – czyli od międzynarodowych kursów surowców,
  • lokalizacji skupu – czyli od tego, w której części Polski się znajduje i czy działa w obrębie dużego miasta, czy niewielkiego miasteczka,
  • rodzaju stali – inne są ceny cienkiej a inne grubej stali,
  • ilości sprzedawanego surowca – skup złomu stalowego oferuje różne stawki w zależności od tego, czy jest to sprzedaż detaliczna, czy hurtowa.

Chociaż zasadniczy wpływ na ceny stali w skupach złomu mają międzynarodowe kursy surowców, to jednak wiele zależy też od innych czynników.

Na terenie Polski z reguły najniższe stawki są na wschodzie kraju, a najwyższe na zachodzie. Stal skupuje się drożej w punktach znajdujących się w dużych aglomeracjach niż w niewielkich miasteczkach. Choć może różnica stawki za kilogram nie będzie duża, to jednak ma ona spore znaczenie, kiedy sprzedaje się duże ilości złomu.

Także rodzaj stali ma wpływ na cenę skupu. Stal wsadowa, czyli taka, którą można od razu przerobić w piecu hutniczym, jest droższa od niewsadowej. Znaczenie ma również grubość stali. Mniejsze kwoty otrzyma się za zwykłe cienkie blachy, a większe za grubą stal. Najniższe stawki oferowane są za żeliwo.

Sprzedaż złomu stalowego, a podatek VAT

Warto wiedzieć, że w przypadku sprzedaży złomu w Polsce obowiązuje odwrócone obciążenie. W praktyce oznacza to, że ceny złomu stalowego w skupie nie zawierają podatku VAT. Jest on rozliczany przez nabywcę, czyli skup, a nie przez sprzedawcę. Jeśli jednak sprzedawca poprosi o fakturę, musi się na niej pojawić widoczna informacja o tym, kto jest płatnikiem podatku VAT.

Kiedy można indywidualnie ustalić cenę złomu stalowego?

Jeżeli klient chce sprzedać do skupu ponad kilkaset kilogramów stali, zazwyczaj może liczyć na indywidualną wycenę. Co ważne, niektóre punkty na przykład skup złomu w Łodzi Caban Recykling, oferują dodatkowo takie udogodnienia jak skup złomu z dojazdem albo podstawienie kontenera. To ogromna wygoda, zwłaszcza kiedy zamierza się sprzedać dużą ilość stalowego złomu. Odpada wtedy problem z magazynowaniem, a potem z transportem surowca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here