Okulary – coś więcej, niż sposób na dobry wzrok

0
302
Okulary – coś więcej, niż sposób na dobry wzrok

Kilkadziesiąt procent światowej populacji dotknięta jest wadami wzroku. Przybierają one różną postać, ale łączy je jedno – w przeważającej większości powinny być korygowane. Najpopularniejszym sposobem na tę korektę są oczywiście okulary, używane w tym charakterze od setek lat. Nie umniejszając funkcjonalności soczewek kontaktowych, to właśnie po klasyczne okulary zwykle sięgają osoby z wadami wzroku. Jak je wybrać, dobrać i co mogą nam dać prócz poprawnego widzenia?

Parametry okularów

Zanim założymy pierwsze okulary, musimy wiedzieć, jaką mamy wadę wzroku. W tym celu należy udać się do specjalisty, czyli lekarza okulisty albo optometrysty. Wykonają oni badanie wzroku, identyfikując wadę (dalekowzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, prezbiopia – niemal na pewno jedną z nich lub nawet więcej) oraz jej natężenie, określone takimi parametrami, jak dioptrie, oś czy cylinder. Do tego dochodzi pomiar rozstawu źrenic, pozwalający na precyzyjne i indywidualne dopasowanie oprawek i szkieł. Pamiętajmy, że pomoc specjalisty jest konieczna. Teoretycznie można nabyć okulary nawet na kilkadziesiąt złotych, na bazarze czy w markecie, jednak ich noszenie może pozornie poprawiać wzrok, a naprawdę pogłębiać wadę. Mając wskazania do zakupu, możemy udać się do salonu optycznego. Recepta na okulary ważność zachowuje przez 30 dni, mamy więc sporo czasu na wybór odpowiedniej pary okularów.

Funkcjonalność szkieł

Znając wadę wzroku, możemy pomyśleć o zakupie szkieł. Warto wziąć przy tym pod uwagę również tryb życia, który warunkuje sposób używania okularów. Czego szukać w szkłach? Zwykle estetyki, co oznacza, że przy dużych wadach wybieramy szkła z wyższym indeksem, czyli pocieniane. Zdecydowanie lepiej się prezentują. Godne zastanowienia są też powłoki. Anty-refleks jest standardem i chyba powinien nim być także filtr światła niebieskiego, chroniący oczy przed negatywnym wpływem promieniowania emitowanego przez ekrany telewizorów, komputerów czy telefonów. Pomocne są także filtry i powłoki chroniące przed osadzaniem się pary czy zabrudzeniami. Ciekawą opcją, której wiele osób nawet nie zna, jest zakup drugiej pary okularów specjalnie na lato. Wykorzystuje się do tego barwione soczewki z filtrami UV, otrzymując w ten sposób np. okulary słoneczne Belutti z mocą korekcyjną, pozwalającą dobrze widzieć.

Stylistyka oprawek

Okulary pozwalają dobrze widzieć – ale i dobrze wyglądać. Modne oprawki do okularów, nadążające za trendami mody, mogą doskonale dopełnić wizerunku. Każdego roku pojawiają się nowe hity i propozycje, nierzadko sygnowane przez największe modu mody, jak Gucci czy Prada. Trendy mogą dotyczyć kształtu oprawek (np. prostokątne, owalne, okrągłe), ich formy (patentki, żyłki) czy koloru (tu możliwości jest bez liku). Niektóre z nich są sezonowe, chociaż raczej dłuższe, niż tylko jeden rok – w końcu wymiana okularów jednak swoje kosztuje (https://allaboutlife.pl/2021/04/23/okulary-korekcyjne-damskie-i-meskie-zobacz-trendy-okularowe-sezonu-2021/). Inne zaś trwają całymi latami czy nawet dekadami, stając się klasyką zawsze na czasie. Do takich zaliczają się słynne pilotki, awiatory, kocie oczy, które niezmiennie od lat wyglądają dobrze. Dopasowanie funkcjonalności i stylistyki sprawia, że otrzymujemy produkt modny, wygodny, doskonale spełniający swoje zadanie i taki, w którym dobrze się czujemy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj