Podstawowe wyposażenie warsztatu pojazdów ciężarowych

0
671
Podstawowe wyposażenie warsztatu pojazdów ciężarowych

Własny warsztat pojazdów ciężarowych to spora inwestycja. Warto więc dokładnie przemyśleć każdy zakup i wybierać wyłącznie narzędzia i maszyny od sprawdzonych producentów. Istnieją zasadnicze różnice między wyposażeniem warsztatu pojazdów ciężarowych a wyposażeniem warsztatu pojazdów osobowych. W tym artykule dowiesz się, co oprócz podstawowych narzędzi powinno znaleźć się w Twoim warsztacie, aby mógł dobrze prosperować.

Podnośnik do pojazdów ciężarowych

Podnośniki ciężarowe przeznaczone są do unoszenia pojazdów ciężarowych, rolniczych czy autobusów. Stanowią doskonałą alternatywę dla kanału serwisowego, ponieważ zapewniają o wiele lepszy dostęp do pojazdu, np. gdy potrzebny jest naprzemienny dostęp do części od zewnętrznej i wewnętrznej strony kół, a także wyższy komfort pracy. Należy wybierać podnośniki, których udźwig jest możliwie jak największy – nawet przekraczający 80 ton. Nie mniej ważna jest odpowiednia długość podnośnika. Do wyboru są podnośniki podprogowe oraz najazdowe, mające konstrukcję kolumnową bądź nożycową. W przypadku długich pojazdów, jak autobus przegubowy, podnośniki mogą pracować w tandemie, ustawione jeden za drugim.

Obsługa ogumienia pojazdów ciężarowych

Podstawowe wyposażenie warsztatu pojazdów ciężarowych to wspomniane podnośniki, a także wyważarki ciężarowe (stacjonarne lub mobilne) oraz montażownice. Maszyny te charakteryzują się wyjątkowo mocną konstrukcją oraz sporym zakresem mocowania kół. Wybierając modele do swojego warsztatu warto zwrócić uwagę na takie parametry, jak: napęd elektryczny, ilość programów wyważania, pneumatyczny podnośnik koła, maksymalne parametry koła czy mocny odbijacz. Im bogatsze wyposażenie wyważarki i montażownicy oraz im większy zakres parametrów koła, tym większa ilość pojazdów, które można naprawić zgodnie z zaleceniami producenta.

Urządzenia diagnostyczne i testery do pojazdów ciężarowych

Nie sposób wyobrazić sobie profesjonalnego warsztatu bez nowoczesnego testera diagnostycznego. Urządzenie to, po podłączeniu bezpośrednio do gniazda diagnostycznego danego pojazdu, pozwala jednoznacznie określić przyczynę występującej awarii. Istotnym w warsztacie urządzeniem jest także dymomierz, który pozwala dokładnie analizować spaliny. Warto również wyposażyć warsztat w tester wtryskiwaczy, za pomocą którego można nie tylko szybko i precyzyjnie ocenić ich stan, ale także generować nowe kody dla wtryskiwaczy czy regenerować elementy piezoelektryczne. Podczas wyboru urządzeń diagnostycznych warto zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, oferowany m.in. przez firmę Martex. Należy pamiętać, że wysoka jakość oraz szerokie zaplecze sprzętowe to inwestycja na lata, szerszy zakres usług świadczonych przez warsztat i wysoki poziom zaufania klientów.

Spawarka i prasa do naprawy ramy pojazdów ciężarowych

Czy spawarka i prasa należą do podstawowego wyposażenia warsztatu pojazdów ciężarowych? Jeśli będzie to profesjonalny warsztat, to zdecydowanie tak. Rama stanowi podstawę konstrukcji samochodu ciężarowego i scala ze sobą elementy podwozia oraz nadwozia, a także zapewnia ich ściśle określone wzajemne położenie. Rama to również bardzo drogi element, dlatego poddaje się go regeneracji przy pomocy prasy oraz spawarki. Prasa pozwala przywrócić ramie pożądany kształt, natomiast spawarka służy do spawania jej w newralgicznych miejscach, które narażone są na pęknięcie czy uszkodzenie. Biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką dochodzi do uszkodzeń ramy (w wyniku m.in. nieodpowiedniego sposobu załadunku czy jazdy po nierównej nawierzchni), spawarki i prasy nie może zabraknąć dobrze wyposażonym w warsztacie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj