Prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna – czyli co jest istotne dla zdrowia?

0
272
Prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna - czyli co jest istotne dla zdrowia?

Na zdrowie człowieka wpływa kilka istotnych czynników. Do najważniejszych z nich należą aktywność fizyczna oraz racjonalna dieta. Mówiąc o utrzymaniu zdrowia należy jednak pamiętać zarówno o aktywności fizycznej, jak i diecie. Ważne jest również utrzymanie proporcji pomiędzy tymi dwoma aspektami, bowiem utrzymanie zdrowia to przede wszystkim racjonalność.

Niezdrowa dieta i brak aktywności prowadzi do groźnych chorób. Zatem na co zwrócić uwagę podczas planowania aktywności fizycznej oraz posiłków? Co to jest bmi i do czego służy?. Przeczytaj! Odpowiedź znajduje się poniżej!

Aktywność fizyczna, dieta a masa ciała

Niezdrowa dieta obfitująca w tłuszcze nasycone oraz cukry proste, a także brak dostatecznego ruchu może prowadzić do powstania wielu groźnych chorób cywilizacyjnych. Jednym ze sposobów wykorzystywanych do oceny ryzyka wystąpienia chorób jest wskaźnik bmi, który pozwala ocenić masę ciała danej osoby. Aby obliczyć wskaźnik należy podzielić masę ciała w kilogramach przez wzrost do kwadratu. Osobom które nie posiadają dostatecznej wiedzy z tego zakresu pomogą dostępny licznik bmi, który można wykonać online.

Aktywność fizyczna – ile czasu na nią poświęcić?

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, poświęcenie 30 minut dziennie na aktywność fizyczną pozytywnie wpływa na zdrowie i kondycję człowieka. Wskazuje to, że regularny ruch dostosowany do swoich indywidualnych preferencji i możliwości pozytywnie wpływa na pracę całego organizmu. Wraz z dostępnością do różnych form aktywności wybór odpowiedniej dyscypliny nie stanowi większego problemu. Profesjonalne podejście do tematu jest warunkiem do stania się osobą aktywną, a co za tym idzie cieszącą się zdrowiem i dobrą kondycją. Wiele osób decyduje się na ruch na świeżym powietrzu. Nie wymaga to nakładu finansowego, bowiem spacer, jogging czy różnego rodzaju wędrówki nie wymagają specjalistycznego sprzętu.

Racjonalna dieta – co to znaczy

Racjonalna dieta to taka, która zabezpiecza organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze w adekwatnych proporcjach. Przygotowując posiłki należy zwrócić uwagę na całkowity wydatek energetyczny człowieka. W doborze proporcji posiłków w codziennej diecie pomoże piramida zdrowego żywienia. Chcąc stosować racjonalną dietę należy szczególnie zwrócić uwagę na składniki, ilość posiłków w ciągu dnia, a także na przerwy między nimi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here